Rok 2011 w polskiej astronautyce - filmowe podsumowanie

Początek roku to często czas podsumowań tego co działo się w roku zeszłym. W ciągu ostatnich dwóch dni, staraliśmy się przybliżyć Państwu to co działo się w polskiej astronautyce, dzieląc się z Państwem obszernym podsumowaniem.

Podsumowanie składa się  z trzech części. W pierwszej przedstawiliśmy ważne wydarzenia dla sektora kosmicznego w Polsce, z podziałem na organizację i instytucję, które w owych wydarzeniach miały największy udział. Druga, jest  swoistym kalendarium. Dziś chcemy przedstawić Państwu ostatnią trzecią część, będzie mieć ona charakter video-podsumowania ubiegłorocznych wydarzeń zrealizowanych przez ekipę filmową naszego portalu. Mamy nadzieję iż będzie to najlepsze dopełnienie wcześniejszych dwóch części naszego podsumowania.

Czytaj więcej...

Video: Uroczystość nadania imienia LEM pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu - pełna relacja

19 września bieżącego roku w Centrum Badań Kosmicznych odbyła się uroczystość nadania imienia Lem, pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu konstelacji BRITE. Podczas uroczystości nastąpiło odczytanie listu od spadkobierców Stanisława Lema, prezentacja znaczka, który Poczta Polska wprowadzi do obiegu w listopadzie, a także premierowe wykonanie utworu poświęconego BRITE, skomponowanego przez rapera tworzącego pod pseudonimem Sokół.

Czytaj więcej...

Film: "Polskie Drużyny na URC 2011"

Każdego roku, w czerwcu na pustyni na południu stanu Utah, w Stanach Zjednoczonych odbywa się organizowany przez Mars Society konkurs University Rover Challenge, w którym studenckie drużyny z całego świata mogą przeciwstawić sobie swoje konstrukcje marsjańskich łazików. Aby najlepiej odwzorować prawdziwe warunki panujące na planecie zawody przeprowadzane są na pustyni w stanie Utah na prawdopodobnie najbardziej zbliżonym do marsjańskiego gruncie na Ziemi. Już same warunki pracy przysparzają konstruktorom wielu problemów do rozwiązania. W tym roku w dniach 2-4 czerwca w ośrodku MDRS (Mars Desert Research Station) koło Hanksville do walki stanęło dziewięć łazików z czego aż trzy były polskimi konstrukcjami.

Czytaj więcej...

Video: Czy w Polsce będziemy szkolić przyszłych astronautów?

19 Września bieżącego roku w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie, odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia i oddania do użytku jednej z najnowocześniejszych wirówek przeciążeniowych. Wirówka zainstalowana w WIML ma duże możliwości techniczne, operacyjne, treningowe i diagnostyczne. Symulator przeznaczony jest do badania, szkolenia i treningu kandydatów na pilotów oraz pilotów samolotów wysokomanewrowych (bojowych, akrobacyjnych oraz sportowych), jak również do technicznych badań eksperymentalnych. Nasz portal był na miejscu rejestrując materiał filmowy który posłuży do zrealizowania relacji video z tamtego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Video: Wywiad z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panią Barbarą Kudrycką

19 września bieżącego roku w Centrum Badań Kosmicznych odbyła się uroczystość nadania imienia Lem, pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu konstelacji BRITE. Podczas uroczystości nastąpiło odczytanie listu od spadkobierców Stanisława Lema, prezentacja znaczka, który Poczta Polska wprowadzi do obiegu w listopadzie, a także premierowe wykonanie utworu poświęconego BRITE, skomponowanego przez rapera tworzącego pod pseudonimem Sokół.  Pamiątkową tabliczkę przygotowaną na tę okazję odsłoniła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Barbara Kudrycka. Nasz portal był na miejscu rejestrując materiał filmowy który posłuży do zrealizowania relacji video z tamtego wydarzenia.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę