Już za pięć dni start polskiego satelity Heweliusz

Share

Wizualizacja satelity BRITE (Credits: CBK PAN)Za niecałe 5 dni w swoją kosmiczną podróż uda się drugi z polskich satelitów naukowych programu BRITE-PL  -"Heweliusz". Rakieta Chang Zheng (Long March) CZ-4B wystartuje z kosmodromu Taiyuan wynosząc satelitę obserwacyjnego Ziemi "Gaofen-2", ładunkiem dodatkowym tego lotu jest polski satelita naukowy. Start planowany jest na 19 sierpnia bieżącego roku na godz. 04:15:00 UTC.

 

4 sierpnia ładunek z satelitą dotarł do hotelu w Pekinie, gdzie zatrzymała się polska delegacja, która przez kilka ostatnich dni testowała Heweliusza. Przy okazji w drodze z lotniska do hotelu wydarzyła się sytuacja o tyle zabawna co i potencjalnie niebezpieczna dla naszego satelity. Jak podaje strona projektu BRITE-PL:  ...chiński opiekun zapytał o ograniczenia prędkości bezpiecznej dla satelity. Dostał odpowiedź: pierwsza prędkość kosmiczna (ok. 7.9 km/s). Chyba Chińczycy wzięli to dosłownie, bo pudła dotarły bez wszystkich plomb, w jednym wypadku czujnik wstrząsowy był wyrwany. Ale pudła nie były otwierane w drodze i satelita ma czujniki wstrząsu nienaruszone. Gospodarze starają sią wykazać gościnnością i troską. Zaopatrzyli polską delegację w miejscowe telefony, ktore udało się uruchomić mimo instrukcji tylko po chińsku".   

Zespół TSCL (Credits: Brite-pl.pl)

W dalszej kolejności trzy skrzynie zawierające Heweliusza,  sprzęt potrzebny do testów oraz wyrzutnik Dragon dojechały  na poligon Taiyuan Launch Space Center. Dragon zaprojektowany i zbudowany w Polsce zasługuje tutaj na szczególną uwagę ponieważ od niego zależało będzie powodzenie misji. To właśnie Dragon wypuści satelitę gdy ten będzie już na zadanej orbicie. 

Na stronie projektu BRITE-PL możmey przeczytać: "Na miejscu skrzynie przeszly gruntowne czyszczenie, po czym w czystym hangarze zostało zorganizowane stanowisko do testów Heweliusza. 6 sierpnia rano odbyło się spotkanie polskich inżynierów ze stroną chińską reprezentowaną przez CGWIC (kontraktora), SAST(wykonawcę rakiety), TSLC(operatora rakiety) i opiekunów/zabezpieczycieli. Ustalono plan testów i uzgodniono, że w sobotę 9 sierpnia powinien zakończyć się montaż naszego ładunku (Heweliusza w Dragonie) na rakiecie. W czwartek udało się przejść przez znaczną część procedury LFFT sprawdzającej podsystemy satelity. W piątek przeprowadzono kilka testów konczących główną procedurę (panele słoneczne, koła zamachowe, czujnik gwiazd) oraz sprawdzenie polskiego ładunku".

Heweliusz w wyrzutniku Dragon (Credits: Brite-pl.pl)

Obecnie BRITE-PL "Heweliusz"po przetestowaniu wszystkich systemów, które pod każdym względem działają sprawnie  został załadowany na rakietę. Testy kabla łączącego rakietę z satelitą zakończone zostały sukcesem. Satelita jest gotowy do lotu.

W niedzielę 10 sierpnia rozpoczęło się montowanie głównego ładunku - satelity Gaofen-2, po czym rakieta będzie gotowa do startu wyznaczonego na 19 sierpnia. 

Warto również tutaj dodać, że w listopadzie z powodzeniem umieszczony został pierwszy z polskich satelitów konstelacji BRITE-PL o nazwie LEM. Obecnie na orbicie krąży cztery czynne satelity programu BRITE, dwa austiackie, jeden polski i jeden kanadyjski, drugi z kanadyjskich satelitów BRITE o nazwie Montreal należy uznać jako stracony, gdyż od 19 czerwca od dnia startu nie ma z nim kontaktu. 

Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Polscy badacze chcą m.in.  zbadać mechanizm konwekcji, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

źródło: Brite-pl.pl, CBK PAN

Comments 

#1 profile 2018-11-02 15:29
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę