Polski udział w budowie sondy Solar Orbiter

Share

Artystyczna wizja sondy Solar Orbiter badającej Słońce (Credits: ESA)Solar Orbiter (SOLO), satelita do obserwacji słońca został zaakceptowany przez Europejską Agencję Kosmiczną do realizacji. Planowane wyniesienie odbędzie się w styczniu 2017, rakietą Atlas V z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego.

Celem misji będzie dokładny pomiar wewnętrznych obszarów heliosfery, powstawania wiatru słonecznego oraz obserwacja polarnych regionów słońca. Jednym z instrumentów, który znajdzie się na pokładzie satelity, będzie X-ray spectrometer/telescope (STIX) do obrazowania spektralnego promieniowania X w zakresie od 4 do 150 keV. Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN jest zaangażowane w przygotowanie systemu kontroli termicznej instrumentu.

Sonda okrążać będzie Słońce po orbicie mniejszej niż orbita Merkurego. By wejść na orbitę o nachyleniu 30o sonda będzie musieć wykonać kilka manewrów asysty grawitacyjnej z udziałem Wenus. Podróż do celu zajmie ok. 3 lat.

źródło: Centrum Badań Kosmicznych

www.kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę