Już dziś w Gliwicach kolejna próba bicia rekordu świata wysokości lotu amatorskiego balonu stratosferycznego

Share

Kapsuła balonu SEBA 3 (Credits: Tomasz Brol)Już dziś (19.04.2014) o godzinie 12:00 z terenu lotniska Aeroklubu Gliwickiego wystaruje balon stratosferyczny SEBA-8

Lot balonu SEBA-8 to trzecia próba pobicia rekordu świata wysokości w locie amatorskim bezzałogowym balonem. Rekord Polski, który został ustanowiony 4 maja 2013 przez balon SEBA-2 startujący również z gliwickiego lotniska i wynosi 42650 m nad poziomem morza. Wynik ten daje balonowi SEBA 2 siódme miejsce w światowym rankingu arhab.org.

Aktualny rekord Świata lotu amatorskiego balonu wynosi 44376 metrów i jest nie pobity od 11 sierpnia 2012 roku.

Lot balonu SEBA-8 można śledzić na żywo pod adresem: http://spacenear.us/tracker/?filter=SP9UOB

Balon SEBA-8 wystartuje o godzinie 12:00 z terenu aeroklubowego lotniska w Gliwicach. Pęknięcie powłoki czaszy balonu nastąpi w okolicach Lądka Zdroju, zaś przyziemienie kapsuły, która opadnie na spadochronie planowo nastąpi w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej. Nie ma planów poszukiwania kapsuły, prawdopodobnie spadnie w trudno dostępnym terenie.

Pod tym linkiem: mms://matrix.verox.pl:8085 będzie można posłuchać łączności jakie zostaną nawiązane podczas startu i lotu balonu SEBA-8

Kapsuła balonu SEBA-8 (Credits: Tomasz Brol) Kapsuła balonu SEBA-8 (Credits: Tomasz Brol)
Wnętrze kapsuły balonu SEBA-8 (Credits: Tomasz Brol) Wnętrze kapsuły balonu SEBA-8 (Credits: Tomasz Brol)
Styropianowa pisanka podczepiona pod ładunkiem głównym (Credits: Tomasz Brol) Styropianowa pisanka podczepiona pod ładunkiem głównym (Credits: Tomasz Brol)
Planowana trasa przelotu balonu SEBA-8 (Credits: Tomasz Brol) Planowana trasa przelotu balonu SEBA-8 (Credits: Tomasz Brol)

Dzisiejszy start odbywa się w ramach "THE GLOBAL SPACE BALLOON CHALLENGE".  GSBC to międzynarodowy projekt edukacyjny, który ma zachęcić ludzi z całego świata do budowy własnego balonu stratosferycznego. W ciągu tego weekendu , drużyny z całego świata wyślą swoje balony do stratosfery po to by później odzyskać kapsuły i udostępniać zdjęcia oraz  dane, które zebrały.

Program odbędzie się w krajach na całym świecie! Do tej pory zapisały się drużyny m.in. z USA , Wielkiej Brytanii, Hiszpanii , Australii i Japonii.

Startujący w GSBC zmierzą się ze sobą w czterech konkurencjach: na najlepsze zdjęcia, najlepszy design, największą wysokość , najciekawszy eksperyment.

Balon SEBA-8 wystartuje w ramach "THE GLOBAL SPACE BALLOON CHALLENGE", jednak poza konkursem.

Krzywizna Ziemi widziana z gondoli balonu SEBA 3 (Credits: Tomasz Brol)

SEBA to skrót od słów Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski.

Stratosfera, to miejsce gdzie panujące warunki są zbliżone do odległego zaledwie o 50 km od stratosfery kosmosu, przejmujące zimno sięgające nawet - 70 stopni celsjusza, ciśnienie bliskie zeru - to miejsce gdzie 99% Ziemskiej atmosfery jest poniżej. Na tej wysokości przestrzeń ponad głowami jest absolutnie czarna - nie ma błękitnego nieba, widać tylko jasną kulę Słońca i gwiazdy, a wszystko to w środku dnia. Jeśli z tej wysokości popatrzymy w dół, zobaczymy Ziemię i jej prawdziwy kształt.

Balony stratosferyczne używane są zarówno do badań naszej atmosfery, przewidywania pogody, jak również wykorzystywane przez agencje rządowe pokroju NASA, ponieważ pozwalają za ułamek kosztów misji kosmicznej przetestować urządzenia, które mają docelowo pracować w tak nieprzyjaznym środowisku jak kosmos. Wysłanie 1 kg ładunku przy pomocy balonu stratosferycznego jest ponad sześćdziesiąt razy tańsze niż wysłanie takiego samego ładunku na niską orbitę okołoziemską. Koszt balonu oraz gazu to ok 1 tys zł, miejsce dla 1 kg w rakiecie
może kosztować nawet 200 tysięcy dolarów.
 
Lateksowy balon, napełniony będzie wodorem - najlżejszym gazem, i podczas startu będzie miał średnicę ok 2m, wraz ze wzrostem wysokości różnica ciśnień będzie rozpychała lateksową powłokę do średnicy ponad 20m (jest to rozmiar sporego domku jednorodzinnego), po czym balon - nie wytrzymując naporu gazu zostanie rozerwany, a kapsuła opadnie na Ziemię na małym spadochronie. Na przewidywane miejsce lądowania wyruszą ekipy poszukiwawcze celem podjęcia kapsuły.

Łączność z balonami będzie zapewniona przez krótkofalowców, którzy z terenu całej Europy będą nasłuchiwali sygnałów nadawanych przez nadajniki radiowe umieszczone w gondolach. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rekord odległości w transmisji z balonu stratosferycznego również pobity został w Gliwicach - informacje nadawane z gondoli wyniesionej 20 października 2012 roku zostały bezbłędnie odebrane w Kanadzie - 6711 kilometrów dalej.

Tomasz Brol, koordynator projektu z Gliwic w Kosmos

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę