Padł rekord Polski w wysokości lotu balonu stratosferycznego

Share

 

Napełnianie czaszy balonu (Credits: Dariusz Dobosz)W dniu 4 maja bieżącego roku o godz. 11:00 w lot do stratosfery wystartował balon SEBA-1.  W ślad za nim o godzinie 12:00 wystartował drugi balon SEBA-2.  Celem obydwu startów była próba pobicia rekordu wysokości lotu bezzałogowego balonu, który aktualnie wynosi 44.3 km n.p.m. Start odył się w ramach projektu “z Gliwic w Kosmos” realizowanego od czerwca 2012 roku.

Przygotowania do startu trwały przez zimę, odbyło się kilka lotów testowych – które pozwoliły przetestować elektronikę i oprogramowanie. Nadajnik umieszczony w kapsule, w czasie rzeczywistym – przy pomocy fal o długości 70cm przesyłał na Ziemię informacje o jego aktualnej pozycji, wysokości, temperaturze panującej wewnątrz kapsuły oraz napięciu baterii. Odbiór danych był realizowany przez dziesiątki radioamatorów w całej Europie, następnie odebrane dane  przesłane za pomocą sieci Internet do centralnego serwera, umożliwiły ich podgląd za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej po wpisaniu adresu http://spacenear.us/tracker/?filter=SP9UOB

Największym problemem, z którym trzeba się zmierzyć podczas misji tego typu jest masa ładunku użytecznego, oraz jego dokładna izolacja termiczna. Na wysokościach tego rzędu panuje już praktycznie kosmiczna próżnia (ponad 98% ziemskiej atmosfery jest poniżej) oraz temperatury sięgające -70 stopni Celsjusza. Misje stratosferyczne są przedsionkiem do podboju kosmosu, pozwalają sprawdzać i doskonalić możliwości techniczne. 

Lateksowy balon, napełniony był wodorem – najlżejszym gazem, i podczas startu miał średnicę ok 2m, wraz ze wzrostem wysokości różnica ciśnień  rozpychała lateksową powłokę do średnicy ponad 20m, po czym balon – nie wytrzymując naporu gazu został rozerwany, a kapsuła opadła na Ziemię na małym spadochronie.

Nadajnik telemetryczny o mocy 10 mW umieszczony w kapsule balonu (masa całkowita 37 gramów) pracował emisją RTTY na częstotliwości 437.600 MHz USB (+/- dryft termiczny ok 10 kHz) 50 bodów, shift 470 Hz, 7n1. 

Kapsuła balonu SEBA-2 (Credits: Tomasz Brol)

Balon SEBA-1 oiągnął wysokość 38959m n.p.m a jego zasobnik został odnaleziony niemal natychmiast po wylądowaniu. SEBA-2 osiągnął wysokość 42650 m n.p.m. Do rekordu świata zabrakło 1650m, czyli ok 4,5 minuty lotu (prędkość wznoszenia 6.5 m/s) Został natomiast  ustanowiony nowy rekord Polski - 42650 m n.p.m. 

Od około połowy pułapu, trajektorie lotów obydwu balonów charakteryzowały się małą składową prędkości poziomej dzięki czemu zasobniki udało się znaleźć bardzo szybko i w stosunkowo niedużej odległości od miejsca startu. 

Trajektoria lotu balonu SEBA-2 (Credits: Tomasz Brol)

Pomysłodawcą i głównym orgnizatorem majowych startów był Tomasz Brol (SP9UOB) ze Studenckiego Klubu Krótkofalowców Politechniki Śląskiej. Nazwa projektu SEBA jest akronimem od „Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski”. 

źródło: http://sp9pdf.polsl.pl/, http://www.pzk.info.pl/ 

 

 

Comments 

#1 profile 2018-11-02 13:07
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę