Listopadowy start balonu Hevelius 3

Share

 

Logo misji Hevelius (Credits: Kosmonauta.net)Czternastego listopada 2012 roku miała miejsce misja balonu stratosferycznego Hevelius 3. Start nastąpił około 11:10 CET. Po udanym starcie nastąpiło przerwanie przesyłu prawidłowej telemetrii z gondoli - ostatni prawidłowy odczyt pochodził z wysokości 1420 metrów.

Następnie, aż do około 13:30 CET trwał nasłuch sygnałów z gondoli (które niestety nie zawierały żadnych danych). Ekipa poszukiwawcza była na spodziewanym miejscu lądowania w momencie spodziewanego lądowania gondoli - jednej osobie udało się prawdopodobnie zobaczyć przez lornetkę gondolę na spadochronie.

Co ciekawe, w tym samym czasie doszło do zaniku sygnałów, co można zinterpretować jako lądowanie (oraz, być może utrata zasilania). 

 

Zespół poszukiwawczy przeszukał teren spodziewanego lądowania - niestety nie odnaleziono gondoli. Z uwagi na zbliżającą się noc zadecydowano o przerwaniu poszukiwań. Czy gondolę odnajdzie ktoś inny? Jest to możliwe - diody LED na gondoli powinny świecić jeszcze przez kilkanaście dni.

W najbliższych dniach zespół misji Hevelius dokona analizy zebranych danych i doświadczeń i zadecyduje o kolejnych wyprawach balonowych.

źródło: www.kosmonauta.net

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę