Z Krakowa Perłą AGH w bliski kosmos

Share

Gondola balonu Perła AGH w plenerze (Credits: SIK INTEGRA)Długi majowy weekend to dla większości czas urlopów, czas odpoczynku. Twórczo do tego  zagadnienia podeszli studenci z Sekcji Inżynierii Kosmicznej Koła Naukowego Automatyków Integra na Katedrze Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy ów czas poświęcają na przygotowanie balonu stratosferycznego, który niebawem (prawdopodobnie po długim majowym weekendzie) wzniesie się na wysokość 30 kilometrów.

Projekt balonu "Perła AGH" ma charakter badawczy i został sfinansowany z grantu rektorskiego w wysokości 8 tys. zł. Balon zbudowany jest z lateksowej powłoki wykorzystywanej w balonach meteorologicznych oraz wykonanej z włókna węglowego gondoli. W gondoli znajdzie się aluminiowa kapsuła otoczona styropianem utrzymującym ciepło (na wysokości 30 km, na jaką może wznieść się balon, temperatura może spaść nawet do minus 50 stopni).

W kapsule umieszczone zostaną dwa aparaty fotograficzne, kamera HD, termometr, barometr, miernik wilgotności, GPS oraz moduł GSM, który w postaci SMS-ów będzie przesyłał do bazy współrzędne geograficzne balonu. Jeden z aparatów skierowany będzie w dół i będzie automatycznie fotografował oddalającą się ziemię, drugi zaś w bok, w kierunku horyzontu, i będzie utrwalał krzywiznę globu. Kamera będzie rejestrowała całą misję. Całość sprzętu elektronicznego zasilana będzie bateriami litowymi wytrzymałymi na niskie temperatury, a sterowana specjalnie zaprogramowanym modułem komputerowym.

Gondola balonu budowanego przez SIK KN Integra (Credits: SIK KN Integra)

- "Napełniony helem balon wypuścimy z dala od miasta, by uniknąć zaczepienia o jakiś wysoki budynek czy instalację. Z prędkością 200 m na minutę ma się on wznieść na wysokość około 30 km cały czas rejestrując rozmaite parametry (wysokość, wilgotność) i przesyłając nam swoje położenie. Na określonej wysokości rosnące ciśnienie sprawi, że powłoka pęknie. Wtedy z gondoli otworzy się spadochron, na którym opadnie ona na ziemię. Dzięki zamontowanemu w niej GPS-owi będziemy wiedzieć, gdzie jej szukać "– wyjaśnia Bartosz Śmierciak z Integry, członek zespołu pracującego nad projektem.

Z symulacji wynika, że balon przemieści się na wschód, być może nawet o 200-300 km. – Boimy się, żeby nie przekroczył granicy z Ukrainą. Podobny balon studentów z Warszawy poleciał na Białoruś, a rozmowy o jego odzyskaniu toczyły się na poziomie dyplomatycznym, bo strona białoruska nie chciała go oddać – dodaje Śmierciak. Przed wypuszczeniem balonu misja zostanie zgłoszona do ośrodka kontroli ruchu powietrznego na lotnisku w Balicach, który stworzy dla niego specjalne okno startowe i uprzedzi wszystkie przelatujące w pobliżu samoloty.

Celem balonowego jest  stworzenie platformy do testowania elektroniki pracującej w skrajnych warunkach: niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu.

To warunki nieco zbliżone do tych panujących na Marsie. Zebrane doświadczenia wykorzystamy przy budowie łazika marsjańskiego, który weźmie udział w dorocznych zawodach organizowanych przez The Mars Society na pustyni w Utah w USA" – tłumaczy Mateusz Bryła, prezes Koła.

W czasie URC studenckie drużyny z całego świata mogą przeciwstawić sobie swoje konstrukcje marsjańskich łazików. Aby najlepiej odwzorować prawdziwe warunki panujące na planecie zawody przeprowadzane są na pustyni w stanie Utah na prawdopodobnie najbardziej zbliżonym do Marsjańskiego gruncie na Ziemi. SIK nie ogranicza się  jednak tylko do spełnienia wymagań konkursu lecz planuje dalszy rozwój projektu jako platformy naukowo-dydaktycznej. Dzięki temu studenci będą mogli zgłębiać tajniki inżynierii kosmicznej i przy wsparciu kadry naukowej oraz bardziej doświadczonych członków sekcji modyfikować, i ulepszać pojazd, aby jak najbardziej uczynić go zdolnym do działania w przestrzeni kosmicznej.

Gondola balonu Perła AGH w plenerze (Credits: SIK INTEGRA)

Aktualnie prace prowadzone są na etapie projektowym. Docelowo łazik ma być gotowy do końca bieżącego roku i być zdolnym do wystartowania w konkursie URC w 2013 r.

Gdy misja balonu Perła AGH się powiedzie, studenci planują wysłanie do stratosfery kolejnych balonów, tym razem większych, bardziej zaawansowanych technologicznie (np. z wystrzeliwanym spadochronem) i z większą ilością sprzętu na pokładzie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę