Przegląd polskich programów Near Space - Copernicus Project

Share

Start balonu CP-15 (Credits: Copernicus-Project)Copernicus Project, organizacja pozarządowa powstała w kwietniu 2005 roku. Działa, jako stowarzyszenie zwykłe na podstawie regulaminu oraz przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. Głównym celem CP jest propagowanie idei Cheap Access To Space, udostępniając młodym, ambitnym ludziom platformę do eksperymentowania i realizowania własnych amatorskich badań naukowych. Zespół Copernicus Project składa się z doświadczonych specjalistów różnych dziedzin i różnych zawodów. Łączy ich pasja i chęć odkrywania.

Pierwsze spotkanie Zespołu Copernicus Project miało miejsce 15 października 2005 r. na szkółce leśnej niedaleko Więcborka. Od tego czasu owe spotkania to już tradycja, a ich nazwa pozostała związana z pierwszym spotkaniem i przewrotnie nawiązuje do szkółki.

Pierwszy w Polsce lot w ramach programu Near Space odbył się w 2006 roku i zorganizowali go właśnie krótkofalowcy ze Stowarzyszenia Copernicus Project. Balon meteorologiczny, stacja pogodowa, tracker APRS, przemiennik krótkofalarski, to elementy składowe kapsuły wysyłanej daleko w głąb atmosfery.

 

Logo Copernicus Project

Szkółka Techniczna Copernicus Projekt odbywa się zawsze we wrześniu, w przepięknych krajobrazach Borów Tucholskich. Członkiem zespołu Copernicus Project może być każda osoba, która aktywnie uczestniczy w realizowanych projektach.

Tradycją Copernicus Project stały się już starty balonów z Funki koło Chojnic.    W tym pięknym  zakątku położonym w Borach Tucholskich odbyła się w  zeszłym roku kolejna "Szkółka Techniczna" Copernicus Project, podczas  której w   sobotę 24 września 2011 poleciał balon CP15.

Wcześniej,  w lipcu 2011 roku w Klubie Stara Remiza we Włocławku   odbył się  Wernisaż "Troposferycznie”, przedstawiający najpiękniejsze   fotografie,  jakie członkowie Copernicus Project zrealizowali przez   ostatnie lata.  Gościem specjalnym był Prezydent Miasta Włocławka wraz z   małżonką.


Copernicus Project 2008 - lot CP05. Poznań Malta (Credits: Youtube/SP3QFE)

Flagowe projekty Copernicus Project to:

1. Near Space Program
2. Szkółka Techniczna
3. MiniSat

Rok 2012 zapowiada się równie aktywnie, jak poprzedni:

12/05/2012 - Poznań
Start z Poznania. Ostatni lot z Malty był bardzo udany.

26/05/2012 - ŁOŚ 2012
Pierwszy raz balon Copernicus-Project wystartuje podczas spotkania krótkofalowców na styku łódzkiego, opolskiego, śląskiego (ŁOŚ).

22/09/2012 - Funka - Szkółka Techniczna 2012

Przedstawicielem Copernicus Project jest:

Maciej Jakimiec
Tel.  +48.660.42.63.36
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kontakt

Stowarzyszenie Copernicus Project
ul. Kozacka 9C/37
87-100 Toruń

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę