Przegląd polskich programów Near Space - Projekt Hevelius

Share

Logo misji Hevelius (Credits:Tomasz Adam) Projekt Hevelius to amatorska wyprawa balonowa  na wysokość ponad 20 km, wspierana przez portal Kosmonauta.net, realizowana przez społeczność zorganizowaną przy Polskim Forum Astronautycznym. Pomysł narodził się po dokonaniu amerykańskich studentów z uczelni MIT, którzy wysłali swój balon do stratosfery za jedyne 150 USD. Na początku prac postanowiono, że pierwsza misja ze spodziewanej serii wypraw balonowych będzie "minimalna" - tzn. będzie możliwie najprostsza i najszybsza do zrealizowania. Jeśli misja minimalna się uda, to otwarta zostanie droga do znacznie ambitniejszego celu - startu balonu podczas zaćmienia Słońca w USA w 2017 roku.

W kwietniu 2011 roku nastąpił start minimalnej misji balonowej w ramach programu Hevelius. Start odbył się z Torunia. W kwietniowej wyprawie jeden zasadniczy element misji się nie powiódł - odzyskanie gondoli. Ponieważ pozostałe etapy, takie jak zbudowanie i przetestowanie sprzętu, przygotowanie do startu, prawidłowe jego przeprowadzenie oraz zbieranie przez ekipę pościgową danych wysyłanych z gondoli balonu, zostały zrealizowane z powodzeniem, to zdecydowano, że głównym celem projektu Hevelius 2 będzie maksymalizacja szans na odzyskanie gondoli. Dodatkowo do wyposażenia gondoli zostaną dołączone czujniki temperatury i wilgotności, akcelerometr, kamera, aparat cyfrowy oraz moduł APRS do transmisji części danych. Ponadto, zadecydowano, że sama gondola będzie mieć specjalną konstrukcję, która pozwoli w przyszłości na instalację różnych, także niezależnych ładunków eksperymentalnych i pomiarowych.

Projekt "ScopeDome Hevelius 2" rozpoczął się oficjalnie w maju 2011 roku. Przez kolejne miesiące zespół projektu dokonywał selekcji, kupna i testów sprzętu, projektowania dedykowanych elementów gondoli (np. komputera pokładowego) oraz dyskutował o przebiegu misji. Na początku października ubiegłego roku zespół otrzymał zaproszenie ze strony CBK oraz CAMK do wzięcia udziału w testowaniu stacji naziemnej projektu BRITE-PL. W dniu 19 listopada zespół BRITE-PL budujący pierwsze polskie satelity  naukowe, w ramach testu stacji naziemnej wysłał balon stratosferyczny o  imieniu BOBAS 6. Start balonu odbył się o godzinie 12 z terenu Centrum  Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Celem misji było nauczenie zespołu BRITE-PL pracy w  stresie i pod presją czasu. Obserwując popełniane przez zespół błędy,  zespół stworzy odpowiednie procedury, które pozwolą zniwelować wszelkie  problemy podczas startu właściwego satelity.

18 listopada 2011 - przygotowywanie sprzętu do startu. Na pierwszym planie - przygotowywanie izolacji (Credits: Ela Zocłońska )

Niestety, z powodu awarii komputera pokładowego start balonu ScopeDome Hevelius2 został odwołany.

Od czasu odwołania startu misji ScopeDome Hevelius 2 (19 listopada 2011) trwa diagnostyka sprzętu. Prace koncentrują się na zwiększeniu stabilności pracy komputera pokładowego i wymianie danych z systemem komunikacji za pomocą APRS. Niebawem dojdzie do ponownych testów komputera pokładowego i symulacji lotu balonu.

Poprawne działanie komputera pokładowego dla misji ScopeDome Hevelius 2 ma tutaj ogromne znaczenie, gdyż w odróżnieniu od wielu innych misji, ten komputer pokładowy jest odpowiedzialny za dodatkowe czynności. Przykładowo, komputer pokładowy steruje dedykowanym systemem odcinania linki do balonu, który ma się włączyć po określonym upływie czasu lub po przekroczeniu zapisanej wcześnie odległości od punktu startu. Dzięki temu ograniczamy element ryzyka - gdyż obie wartości mogą być ustalone zgodnie z najnowszą prognozą pogody, także uwzględniającej wpływ jet streamu (jeśli taki jest w danej chwili) na lot balonu.

W tej chwili nie została jeszcze wyznaczona data startu misji ScopeDome Hevelius 2. Data zostanie wyznaczona po pomyślnym przebiegu testów komputera pokładowego i systemu komunikacji.

Misja ScopeDome Hevelius 2 jest realizowana głównie przez pięć osób: Krzysztofa Parmę (elektronika i komunikacja), Adama Piecha (gondola, linki i spadochron), Krzysztofa Kanawkę (infrastruktura naziemna, testy aparatu foto, kierowanie projektem), Macieja Mickiewicza (zakup sprzętu, kontakty z dostawcami, testy, część infrastruktury naziemnej) oraz Piotra Lamparskiego (prognoza pogody, prognoza lotu balonu).

ScopeDome to sponsor tytularny misji ScopeDome Hevelius 2. ScopeDome jest firmą, oferującą kopuły do małych obserwatoriów astronomicznych, która zdecydowała się wesprzeć ten projekt misji balonowej. Dzięki wsparciu ze strony firmy ScopeDome możliwe było zakupienie sprzętu na potrzeby tej misji i doprowadzenie do fazy realizacji.

Więcej informacji na temat ScopeDome można znaleźć pod adresem: www.scopedome.pl

Program Hevelius można śledzić na w dedykowanym dziale na Polskim Forum Astronautycznym

Źródła: Kosmonauta.net, Astronautyka.org, ScopeDome.pl

Zachęcamy do zapoznania się również z pierwszą oraz drugą częścią "Przeglądu polskich programów Near Space"

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę