Przegląd polskich programów Near Space: Projekty Sekcji Inżynierii Kosmicznej koła naukowego automatyków "Integra"

Share

Logo Sekcji Inżynierii Kosmicznej koła naukowego automatyków Integra (Credits SIK KN Integra)Sekcja Inżynierii Kosmicznej koła naukowego automatyków "Integra" przy Katedrze Automatyki wydziału EAIiE na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie realizuje projekt misji balonowej. Balon którego start planowany jest na połowę przyszłego roku ma osiągnąć wysokość powyżej 20km. Jest to kolejna już w Polsce misja balonu wysokościowego, po misjach Copernicus-Project, Bobas i Hevelius, które opisywaliśmy we wcześniejszych częściach przeglądu.

Grupa otrzymała na swój projekt grant rektorski. Założenia misji są nadzwyczaj ambitne. Gondola balonu wyposażona będzie w centralny komputer w architekturze ARM z systemem peracyjnym freeRTOS. Całość zasilać będzie pakiet baterii litowo-jonowych. Planowany pakiet badawczy balonu to moduł czujników badających warunki atmosferyczne oraz dwa aparaty fotograficzne. Balon zabierze także na pokład urządzenia umożliwiające dokładne odtworzenie trajektorii lotu i orientacji gondoli balonu. Będzie to możliwe dzięki modułowi lokalizacji satelitarnej GPS, zespołowi czujników IMU (Inertial Measurement Unit) oraz magnetycznemu czujnikowi orientacji. Balon będzie też posiadał podsystem telemetrii umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym danych pomiarowych do stacji naziemnej drogą radiową. Dopełnieniem będzie moduł GSM ułatwiający odzyskanie gondoli balonu po miękkim lądowaniu z wykorzystaniem spadochronu.

Celami misji poza uzyskaniem łączności radiowej z sondą w czasie lotu, wykonaniem zdjęć, oraz zebraniem danych meteorologicznych będzie także odtworzenie zachowania się gondoli w czasie lotu oraz przetestowanie elementów elektronicznych w trudnych warunkach. Będą one poddane niskiej temperaturze, ciśnieniu i wysokiej wilgotności. Aby przećwiczyć operacje związane z wysyłaniem i odzyskiwaniem balonu planowana jest dodatkowo misja demonstracyjna mniejszego balonu. Prawdopodobnie odbędzie się ona wczesną wiosną i będzie zawierać znacznie zubożony zestaw urządzeń, by w razie niepowodzenia oszczędzić najkosztowniejsze elementy.

Moduł pomiaru ciśnienia i wilgotnosci (Credits: SIK KN Integra)


Prace nad wymienionymi urządzeniami są już zaawansowane. Trwają testy integracyjne komputera pokładowego oraz pakietu meteorologicznego. Na ukończeniu jest także moduł telemetrii. Wewnętrzne oprogramowanie aparatów fotograficznych zostało już odpowiednio zmodyfikowane, by mogło spełnić założenia misji. Trwa także integracja elementów nośnych gondoli, która wykonana będzie z włókien węglowych, rurek aluminiowych i żywicy epoksydowej. Zakupiono także spadochron i planowane są testy jego wydajności, by w razie potrzeby uszyć większy i wydajniejszy odpowiednik.

Komputer pokładowy gondoli balonu po integracji z modułem GPS i GSM (Credits: SIK)

 

źródło: http://www.space.agh.edu.pl/, Kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę