Polskie łaziki marsjańskie znów najlepsze na świecie

Share

Łazik Hyperion 2 podczas zadania Terrain Traversing Task (Credits: facebook.com/projekt.hyperion)Po raz drugi z rzędu konstrukcja studentów z Politechniki Białostockiej nie miała sobie równych podczas tegorocznej edycji konkursu URC. Celem konkursu, w którym drużyny z całego świata przeciwstawiają swoje konstrukcje łazikow marsjańskich jest zachęcenie młodzieży akademickiej do rozwijania technologii kosmicznych potrzebnych podczas przyszłych załogowych misji na Księżyc oraz Marsa.

 

Hyperion 2 obronił tytuł, który w ubiegłym roku wywalczył jego poprzednik łazik Hyperion.

Bardzo dobrze  poradził sobie w tym roku robot Legendary 2 skonstruowany przez studentów z Politechniki Rzeszoweskiej. Drużyna Legendary 2 zajęła w tym roku trzecie miejsce. 

 Hyperion 2 jest kontynuacją konstrukcji łazika Hyperion, który w ubiegłym roku podczas URC zdeklasował rywali osiągając 493 punkty na 500 możliwych do zdobycia. Robot powstał dzięki środkom z resortu nauki - w sumie 366 tys. zł - które uczelnia uzyskała w ubiegłym roku na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Finansowo budowę łazika wspierają też sponsorzy. 

(Credits: facebook.com/projekt.hyperion)

W tym roku do konkursu stanęła rekordowa liczba 28 drużyn z całego świata, z czego najwięcej z USA, Indii, Kanady, Polski. Konkurs  rozpoczął się 29.05.2014. Przez trzy dni drużyny zmagały się ze skomplikowanymi zadaniami jak, rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby, poszukiwanie zaginionych astronautów i udzielanie im pomocy. 

Hyperion 2 szuka życia (Credits: Drużyna Hyperiona 2)

Drużyna Hyperiona 2 bez większych trudności poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami. Jej członkowie bardzo szybko znalaźli ślady życia w próbkach, które wcześniej robot zebrał pośród skał i kamieni. Dzięki dobremu zawieszeniu łazikowi udało się pokonać prawie cały tor przygotowany do jazdy w trudnym terenie. Pomimo uszkodzonej przekładni podczas zadania w którym robot miał udzielić pomocy astronautom, udało się dostarczyć narzędza do dwóch z czterech astronautów oraz umieścić repeater blisko wyznaczonego miejsca. W trakcie obsługi panelu operatorskiego poszczególne części zadania ekipa z Białegostoku wykonywała szybciej niż inne drużyny. 

Legendary 2 - kontynuacja konstrukcji zbudowanej przez studentów Politechniki Rzeszowskiej na konkurs University Rover Challenge w ubiegłym roku. Członkowie drużyny wyciągając wnioski z zeszłorocznej edycji zawodów URC zdecydowali się na kontynuowanie rozwoju oraz wykorzystaniu technologii druku 3D z tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju materiałów oraz procesów ich wytwarzania Legendary II jest lekki a jednocześnie utrzymuje wysokie własności wytrzymałościowe. 

Najwyżej położona bramka na trasie łazika Legendary 2 (Credits: facebook.com/legendaryrover)

Widać spory rozwój w konstrukcji rzeszowskiego łaizka, należy zatem oczekiwać, że i w przyszłym roku zaprezentuje on Polską na arenie międzynarodowej. Jeśli tendecje w drużynie nie ulegną zmianie i robot nadal będzier rozwijany w przyszłym roku ma szansę liczyć się w walce o najwyższy stopień podium. 

Wejściem smoka należy określić powrót na arenę konkursu URC drużyny z Politechniki Warszawskiej. Przygotowany przez studentów w ramach Eris Project robot Ares zrobił bardzo duże wrażenie na sędziach. Głównym powodem zachwytu nad łazikiem były koła, których konstrukcja jest bardzo przemyślana dzięki czemu łazik jest niezwykle zwrotny nawet w trudnym terenie. Ares w zależności od potrzeby może używać 6 bądź kół, w każdym z nich ukryty jest silnik, co zapewnia doskonałą manewrowość konstrukcji. Robot jest w stanie pokonać niemal każdą przeszkodę. Jeśli reszta rozwiązań zaproponowanych w konstrukcji łazika będzie równie przemyślana co projekt kół i zawieszenia, w przyszłym roku w walce o najwyższe trofea może liczyć sie nie jeden, nie dwa, ale trzy polskie konstrukcje. 

Podium konkursu URC (Credits: facebook.com/projekt.hyperion)

Link do pełnej relacji z tegorocznych zawodów URC: http://www.kosmicznapolska.pl/menu-wydarzenia-aktualnosci/aktualnosci-msp/752-urc-2014-relacja-na-zywo 

 

źródło: informacje własne, http://urc.marssociety.orgProjekt Hyperion 2Eris ProjectProjekt Legendary RoverURC

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę