Polskie podium na URC2013, nasze łaziki marsjańskie najlepsze na świecie

Share

Site Survey Task (Credits: Drużyna Hyperiona)Konstrukcja studentów z Politechniki Białostockiej nie miała sobie równych podczas tegorocznej edycji konkursu University Rover Challenge. Hyperion bo tak nazywa się łazik okazał się być najlepszy we wszystkich konkurencjach jakie w celu sprawdzenia tych niezwykłych konstrukcji przygotowali sędziowie. Niewiele gorzej od Hyperiona radził sobie w tym roku robot Scorpio III skonstruowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej. Drużyna Scorpio zajęła w tym roku drugie miejsce. 

Poniżej oficjalny komunikat jury University Rover Challenge pochodzący z oficjalnego profilu w serwisie Facebook, z którego wynika, iż liczba 493 punktów jaką zdobył Hyperion jest najwyższą jaką do tej pory osiągnięto w historii tych zawodów. 

(Credits: University Rover Challenge)

Konkurs University Rover Challenge organizowany jest od 2007 roku. W trakcie trwania URC, studenckie drużyny z całego świata przeciwstawiają swoje konstrukcje marsjańskich łazików. 

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 30.05.2013. Przez trzy dni drużyny zmagały się ze skomplikowanymi zadaniami jak, rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby, poszukiwanie zaginionych astronautów i udzielanie im pomocy. 

Od pierwszej konkurencji Hyperion robił na sędziach bardzo duże wrażenie. Bardzo szybko robot dzięki detektorowi chlorofilu znalazł ślady życia w próbkach, które  wcześniej zebrał pośród skał i kamieni. 

Widok z kamery robota Hyperion (Credits: Drużyna robota Hyperion)

Zgodnie z przewidywaniami drużyna Hyperiona, bogatsza o doświadczenia sprzed dwóch lat robota Magma2 poradziła sobie doskonale również z zadaniem "Panel Operatorski" wykonując 100 % zadania. 

Nie inaczej było w trzeciej konkurencji która polegała na dojechaniu do wyznaczonych z góry punktów obserwacyjnych z których należało odczytać za pomocą mapy i osprzętu łazika położenie wszystkich znaczników oraz opisać szczegóły ich wyglądu i wrócić do bazy. Drużynie robota Hyperion zajęło to 12 minut. Żadnej drużynie, która startowała wcześniej w tej konkurencji nie udało się uzyskać takiego czasu.

Po wyczerpujących zadaniach terenowych przyszedł czas na odpoczynek w postaci oficjalnej prezentacji zespołu. Prezentacja również brana jest pod uwagę w końcowej punktacji. 

Sędziowie byli pod dużym wrażeniem rozwiązań jakie zostały wprowadzone przez zespół z Politechniki Białostockiej.

Swoje ostatnie zadanie polegające na udzieleniu pomocy astronautom drużyna ukończyła w czasie niewiele większym niż 13 minut. Po tym przyszedł czas oczekiwania na wyniki. 

Hyperion pomaga astronautom (Credits: Drużyna Hyperion)

Z roku na rok widać ogromy rozwój w drużynie wrocławskiego robota Scorpio. W 2011 drużyna Scorpio zajęła czwarte miejsce, rok później w wyniku usterki miejsce piąte, choć do podium zabrakło niewiele. W tym roku drużyna wyciągnęła wnioski z lat poprzednich co zaowocowało tym, że musiała ustąpić miejsca na podium tylko drużynie Hyperiona. 

Już po swojej pierwszej konkurencji, którą był przejazd terenowy widać było, że odchudzona wersja Scorpio jest w bardzo dobrej formie. Robot przejechał cztery z pięciu bramek, podczas gdy drużyna, która w tej konkurencji startowała przed Scorpio nie pokonała żadnej bramki. Sędziowie byli pod wrażeniem umiejętności łazika i sterującego.

W drugiej konkurencji, w której łazik miał za zadanie mając namiary GPS odnaleźć od dwóch do pięciu astronautów, i dostarczyć im odpowiednie zaopatrzenie (każdemu oddzielną paczkę), poradził sobie doskonale otrzymując 80 punktów na 100 możliwych. 

Scorpio III pomaga astronaucie (Credits: Scorpio III)

Po konkurencji "Panel Operatorski", zespół zdobył wysoką notę 73 punktów. Tak drużyna Scorpio III przybliżała swój udział w tej konkurencji: przybliża swój udział w konkurencji "Panel Operatorski": "Przy panelu zrobiliśmy 6 na 9 zadań. Czujemy niedosyt, bo gdyby nie „bad luck”, moglibyśmy zrobić więcej. Oderwała nam się górna część obudowy tylnego segmentu (była przyczepiona na rzepy i taśmę, ale wiało naprawdę mocno), która na jakiś czas przysłoniła wizję z głównej kamerki".

W trzeci dzień zawodów drużyna pobierała próbkę, poszukując śladów życia, sędziowie z zaciekawieniem obserwowali analizę jaką członkowie zespołu Scorpio III wykonali.

Prezentacja drużyny Scorpio okazała się formalnością, sędziowie byli pod wrażaniem dojrzałości konstrukcji i postępów jakie drużyna poczyniła w ciągu jednego roku. 

Podczas swojego debiutu na URC drużyna Legendary Rover również wypadła nieźle. Wynik byłby znacznie lepszy gdyby nie fakt, iż zespół dotarł na miejsce zawodów nad ranem 30 maja. Po krótkiej drzemce część zespołu udała się na odprawę, zaś druga część w związku z problemami logistycznymi wraz z łazikiem dotarła dopiero późno w nocy.

W międzyczasie członkowie drużyny organizowali sobie nocleg (niestety w Hanksville zabrakło miejsc noclegowych, które na szczęście znaleźli w miejscowości obok), odespali męczącą podróż i stawili czoła jednej z dwóch konkurencji, którą była prezentacja zespołu wraz z panelem pytań i odpowiedzi. Dzięki uprzejmości organizatorów możliwość podjęcia się drugiego z zadań (pobór i badanie próbki gleby pod kątem występowania życia) została wyznaczona na termin późniejszy.

Niestety czas którego brakowało nie pozwolił na przetestowanie konstrukcji. Zgodnie z harmonogramem cały dzień 31 maja odbywały się zadania rozwożenia paczek do astronautów oraz przejazd po trudnym terenie. Niestety, w transporcie zniszczeniu uległa jedna z anten, przez co wystąpił problem z komunikacją. Zdiagnozowanie awarii było niezmiernie trudne i niestety awarię udało się zdiagnozować dopiero po obu konkurencjach. 

Wieczorem 01.06.2013 jak co roku odbyło się barbecue. Na koniec Kevin Sloan, dyrektor zawodów, odczytywał wyniki trzech najlepszych drużyn: 

I miejsce - Politechnika Białostocka "Hyperion" - 493 pkt. 

II miejsce - Politechnika Wrocławska - "Scorpio III" - 401 pkt. 

III miejsce - Oregon State University - 350 pkt. 

LINK do pełnej relacji z zawodów:  http://www.kosmicznapolska.pl/menu-wydarzenia-aktualnosci/aktualnosci-msp/600-urc-2013-relacja-na-zywo

 

źródło: informacje własne, http://urc.marssociety.org, Projekt Hyperion, Projekt Scorpio, Projekt Legendary Rover, URC

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę