Robot Hyperion bezpiecznie dotarł do USA. Duże szanse na medalowe miejsce w tym roku.

Share

Logo projektu Hyperion (Credits: Hyperion)W sieci dostępne jest nagranie z ostatnich testów łazika Hyperion, oraz oficjalne logo (patch) misji. Łazik zbudowany został na konkurs University Rover Challenge, w którym w dniach 30.05 - 01.06.2013 zmierzy się z innymi konstrukcjami marsjańskich łazików. W dniu 22. maja drużyna Hyperiona udała się w podróż do Los Angeles, stamtąd zaś samochodami uda się na pustynię w stanie Utah w miejsce prawdopodobnie najbardziej zbliżone do Marsjańskiego gruntu na Ziemi. To w takich warunkach rozegrają się  zawody podczas których łaziki poddane będą próbom na jakie narażone byłyby na Marsie. 

W Los Angeles 25. maja członkowie drużyny odebrali robota w pełni sprawnego i kompletnego i w tej chwili poddają go ostatnim testom. 

W sieci dostępny jest film, który przedstawia ostatnie testy przed wylotem. Biorąc pod uwagę parametry łazika, oraz to co zaprezentowane zostało na filmie, można z dużym prawdopodobieństwem sądzić, że jeśli nie wydarzy się żadna awaria uniemożliwiająca start to w tym roku mamy spore szanse na miejsce medalowe. 

Hyperion budowany jest przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, koordynatorem projektu jest Piotr Ciura, wcześniej związany z projektem Magma oraz Magma 2. Pozostali członkowie drużyny to: Jakub Maliszewski, Michal Grześ, Jacek Wojdyła, Lech Ariel, Robert Bałdyga, Tadeusz Klisz oraz Łukasz Matysiewicz.


(Credits: Youtube/Łukasz Matysiewicz)

Studenci Politechniki Białostockiej mają spore doświadczenie w budowie łazików. Podczas URC 2011 ich robot Magma 2 okazał się być najlepszy na świecie pokonując nawet konstrukcje wspierane przez NASA. 

Robot Hyperion w komplecie (Credits: Hyperion)

Hyperion zbudowany jest z aluminium, w przeciwieństwie do wcześniejszych konstrukcji poliwęglanowych. Dzięki temu ma być bardziej trwały i przystosowany do trudnych pustynnych warunków, możliwe będzie m.in. poruszanie się po kamienistym terenie. Łazik wyposażony jest też w kamery, system GPS i specjalne ramie manipulatora.

Wyrenderowany model łazika Hyperion (Credits: Facebook/projekt.hyperion)

 

Hyperion podobnie jak Magma2 jest konstrukcją szesciokołową. I na tym podobieństwo do konstrukcji spod znaku Magma się kończy, inny w Hyperionie jest układ jezdny inne materiały z których jest wykonany. 

8 maja 2013 r. w ogrodach Kancelarii Premiera studenci odebrali nagrodę w konkursie Generacja Przyszłosci oraz zaprezentowała prototyp łazika Hyperion. Ogłoszony przez MNiSW konkurs Generacja Przyszłosci adresowany był do młodych innowatorów, wynalazców, konstruktorów i programistów. Nagrody wręczyli Premier Donald Tusk i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka. Nagrodą jest wsparcie finansowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 366 tys. zł .

źródło: Mars Society Polska, Strona Hyperiona w serwisie Facebook

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę