Bezzałogowe Systemy Latające w warszawskim Muzeum Techniki

Share

Platforma E310 firmy Eurotech (Credits: Muzeum Techniki)Bezzałogowe Systemy Latające to zdalnie sterowane bądź autonomiczne samoloty, śmigłowce i inne statki powietrzne, a także rakiety, satelity i sondy kosmiczne.Innowacyjne konstrukcje opracowane w polskich uczelniach, instytutach badawczych i firmach prywatnych prezentowane są w Muzeum Techniki w Warszawie.

Łącznie zgromadzono przeszło trzydzieści konstrukcji szesnastu wystawców, które oglądać można do 27 maja.

Na zdjęciu: Bezpilotowy samolot badawczy OSA 1 firmy MSP Marcin Szender (Credits: Muzeum Techniki)

Bezzałogowce potrafią bez pilota wykonać na swoim pokładzie skomplikowaną i niebezpieczną pracę. Znane są głównie z operacji militarnych (drony), jednak w przyszłości będzie można zamówić bezzałogowiec, np. aby udokumentować szkody powstałe w wyniku zalania przydomowego ogródka.

Prezentowane w Muzeum Techniki rozwiązania z powodzeniem mogą konkurować z podobnymi powstałymi na świecie. Produkować je może rodzimy przemysł. Upowszechnienie tych konstrukcji spowoduje zaś powstanie nowych zawodów np. operatora systemu latającego.


Potwierdzeniem możliwości polskiej myśli technicznej są osiągnięcia polskich studentów, którzy wielokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w odbywających się w Stanach Zjednoczonych zawodach AeroDesign. Na wystawie zostaną zaprezentowane konstrukcje, które w tym roku z powodzeniem rywalizowały o miano najlepszych na świecie.

 

Atrakcją dla najmłodszych i tych nieco starszych będą pokazy możliwości bezpilotowców (sobota i niedziela). Będą one musiały pokonać specjalny tor przeszkód. Integralną częścią wystawy jest konkurs, w którym wyłonione zostaną najlepsze prace dyplomowe dotyczące statków bezzałogowych studentów i absolwentów kierunków lotniczych. Będzie on miał miejsce 24 maja.

Patronat naukowy nad wystawą i konkursem objęli: dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jerzy Banaszek oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa dr inż. Witold Wiśniowski. Współorganizatorem jest Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę