Ceremonia otwarcia wirówki przeciążeniowej w WIML

Share

Wirówka przeciążeniowa zainstalowana w WIML umożliwia uzyskiwanie przeciążenia w osi Z w zakresie od –g3 do g16 z maksymalnym gradientem przyrostu przeciążenia do 14,5 g/s. Dodatkowo żyroskopowe zawieszenie gondoli zapewnia zadawanie przeciążeń również w osiach X i Y odpowiednio w zakresie wartości ± g10 i ± g6 / (Credits: WIML)19 Września bieżącego roku w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie, odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia i oddania do użytku jednej z najnowocześniejszych wirówek przeciążeniowych.

Wirówka zainstalowana w WIML ma duże możliwości techniczne, operacyjne, treningowe i diagnostyczne. Symulator przeznaczony jest do badania, szkolenia i treningu kandydatów na pilotów oraz pilotów samolotów wysokomanewrowych (bojowych, akrobacyjnych oraz sportowych), jak również do technicznych badań eksperymentalnych.

 Wirówka przeciążeniowa ma możliwości treningowe między innymi w zakresie:

  • czynności przedstartowych;
  • lotów przyrządowych i nawigacji (nawigowanie i podejścia do lądowania według VOR, VOR/DME oraz TACAN, nawigowanie i podejścia do lądowania według NDB, procedury radiowe – obsługa urządzeń łączności, procedury lotów w warunkach nocnych, podejścia kontrolowane z Ziemi, podejścia według ILS, loty grupowe i nawigacja w trudnych warunkach pogodowych, użycie NVG);
  • wyprowadzania statku powietrznego z nietypowych położeń;
  • sytuacji awaryjnych (pożar silnika, uszkodzenie systemu sterowania, itp.);
  • zastosowania bojowego (przechwytywanie celów powietrznych, manewry obronne, użycie uzbrojenia itp.);
  • orientacji sytuacyjnej (5 profili);
  • dezorientacji przestrzennej (11 iluzji).

Z okazji ceremonii otwarcia Dyrektor  Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej  płk dr n. hum. Olaf Truszczyński, wystosował list w którym zaprasza na uroczystość.

Treść listu prezentujemy poniżej:

Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt zaprosić Państwa na niezwykłe wydarzenie, jakim jest uroczysta ceremonia otwarcia i oddania do użytku jednej z najnowocześniejszych wirówek przeciążeniowych (symulatora lotu) na Świecie. Uroczystość ta odbędzie się 19 września 2011 roku o godzinie 15.00 na terenie WIML w Warszawie przy ul. Krasińskiego 54.
Podczas uroczystości przedstawione zostaną Państwu informacje na temat funkcjonalnych możliwości wykorzystania nowej wirówki przeciążeniowej dla potrzeb szkolno-treningowych pilotów operujących w środowisku dużych przeciążeń. Po uroczystości zostanie udostępniona do zwiedzania wirówka przeciążeniowa wraz z pomieszczeniami laboratorium przeciążeń, podobnie zresztą jak inne pracownie i urządzenia wykorzystywane do szkolenia lotniczo-lekarskiego. Bardzo proszę o przesłanie potwierdzenia przybycia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor
Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej
płk dr n. hum. Olaf Truszczyński

źrodło: www.wiml.waw.pl

www.altair.com.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę