AstroFestiwal już 15 czerwca w Złejwsi Wielkiej

Share

15 czerwca 2013 w Złejwsi Wielkiej wszyscy sięgniemy gwiazd oraz podejrzymy Wenus w kąpieli słonecznej w ramach drugiej edycji Astro-Festiwalu. Gościem honorowym będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta, jedyny Polak, któremu udało się odbyć lot w przestrzeń kosmiczną. Astro-Festiwal to również okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu wielu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii - zarówno tych dużych, jak i najmłodszych.

Na uczestników czeka mnóstwo kosmicznych atrakcji - m.in. prezentacja instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika, astro-sztafeta, podróż do gwiazd symulatorem lotów, młyn wiedzy (eksperymenty dla młodych widzów), Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i wiele innych. Dla dzieci i rodzin przygotowano gry i zabawy, konkurs plastyczny oraz spotkanie z popularnymi bohaterami Gwiezdnych wojen (akademia Jedi).

Tuż przed zachodem słońca w Złejwsi Wielkiej odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Oprócz wspólnego zdjęcia uczestników, największą atrakcją tej części festiwalu będzie podglądanie planety Wenus na tle wieczornej zorzy.

W słowno-muzyczną podróż przez Układ Słoneczny zabierze uczestników Przemysław Rudź. Artysta zagra muzykę ilustracyjną, a występowi towarzyszyć będą wizualizacje, gra świateł oraz pokaz walki na miecze świetlne. Jednocześnie dla chętnych odbywać się będą obserwacje astronomiczne w plenerze i pod kopułą astrobazy. Astro-Festiwal organizowany jest przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

Banner promujący AstroFestiwal (Credits: Astro-Festiwal.pl)

Projekt Astro-baz, których przedsmak podczas Astro-Festiwalu będzie stanowić Astro-Arena, to sieć 14 mini obserwatoriów rozstawionych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Każda z baz przedsięwzięcia wyposażona jest w teleskop oraz pracownię komputerową, umożliwiającą porównanie wyników obserwacji. Projekt ten jest unikatowy nie tylko na skalę Polski, ale także Europy - w żadnym innym kraju na tak małej powierzchni nie działa tak wiele obserwatoriów, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych tajnikami gwiazd, planet i Układu Słonecznego.

Szczegółowy program festiwalu do pobrania TUTAJ

Źródło: Astro-Festiwal Joanna Przerywacz

 

 

Comments 

#1 Ania 2013-06-08 19:21
Najbardziej interesują mnie marsjańskie łaziki i zdjęcia z nimi w ekstra scenerii, tylko nie wiem czy uda mi się przybyć:( Czy będzie dużo atrakcji dla młodzieży i dorosłych, bo ja nie mam teleskopu, a ze stoisk z nimi każdy może skorzystać??
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę