35 rocznica lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego w kosmos

Share

Gen. Hermaszewski i Piotr Klimuk na stacji kosmicznej Salut 6 (Credits: Wikipedia.pl)Dziś (27.06.2013) dokładnie o godzinie 17:27 czasu warszawskiego minęło 35 lat od startu statku kosmicznego Sojuz 30 w którym gen. Mirosław Hermaszewski wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot w kosmos. Sojuz 30 wystartował z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 27 czerwca 1978 roku. 

 

 

 

 

 

 

Parametry Wstępnej Orbity:

  • Perigeum 237, Apogeum 260,
  • Nachylenie do równika 51,6° ,
  • Czas obiegu wokół ziemi 91min. (V~28 000/h, tj: ok. 7,9km/s)

Pierwszy przelot nad Polską:

  • Granica Zachodnia=21:02:00s , Granica Wschodnia=21:03:20s.
  • Lot trwał 8 dni. dokonano 126 okrążeń ziemi.
  • Długotrwałości lotu - 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy; zasięgu lotu orbitalnego 5.273.257 km

Ustanowiono kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI - Międzynarodową Federację Lotniczą m.in. wysokości - 363 km; prędkości lotu - 28 tyś km/h.

Przycumowanie statku nastąpiło o godzinie 19:08:47 czasu warszawskiego w trakcie osiemnastego okrążenia. 28 czerwca 1978 o godzinie 22:11 został otwarty luk między statkami. Sojuz 30 przycumował do stacji Salut 6 i pozostawał z nią na orbicie do 5 lipca 1978 roku. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi. Nasz kosmonauta uczestniczył w eksperymentach naukowych obejmujących różne aspekty zachowania się organizmu człowieka w warunkach nieważkości.

Gen. Mirosław Hermaszewski (Credits: Wikipedia)

Gen. Mirosław Hermaszewski, urodził się 15 września 1941 roku  w Lipnikach na Wołyniu. W wieku dwóch lat cudem uniknął śmierci podczas ataku przeprowadzonego w nocy z 25 na 26 marca 1943  przez Ukraińską Powstańczą Armię w wyniku którego zginęło 182  Polaków, mieszkańców Lipnik, w tym dziadek Hermaszewskiego – Sylwester.

Lotnictwem, o czym piszę w swojej książce pt. „Ciężar Nieważkości” gen. Hermaszewski interesował się od najmłodszych lat.

W 1960 r. podjął szkolenie na szybowcach  w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie zyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie.  Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu.

W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR.

 

Z okazji rocznicy, nasz portal przypomina  prezentację gen. Mirosława Hermaszewskiego, jaką wygłosił podczas  konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu", poświęconej 50  rocznicy lotu pierwszego człowieka Jurija Gagarina  w kosmos, zorganizowanej przez Centrum  Kultury i Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz  kilka wywiadów jakie gen. Hermaszewski udzielił podczas udziału w happeningach z cyklu Dogonić Kosmos.

 


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.1


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.2


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.3


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.4

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, które odbyło się w ramach Dogonić Kosmos II (część 1)

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, które odbyło się w ramach Dogonić Kosmos II (część 2)

Wywiad z Gen. Mirosławem Hermaszewskim - Dogonić Kosmos III w ramach XII OZMA

Otwarcie wystawy "Dogonić Kosmos" w ramach XII OZMA

Wywiad z organizatorem imprezy oraz gen. Mirosławem Hermaszewskim - Dogonić Kosmos IV (Wywiad z gen. Hermaszewskim od 6 min 11 s)

 

źródło: hermaszewski.com, Materiały własne, Wikipedia

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę