Marcin Stolarski z CBK zwycięzcą polskiej edycji FameLab

Share

Marcin Stolarski (z prawej) odbiera nagrodę z rąk  profesora Marka Abramowicza (Credits: Wojciech Kowalewski)Pracownik Centrum Badań Kosmicznych, szef systemu radiokomunikacji polskich satelitów Brite-PL, Marcin Stolarski wygrał konkurs dla młodych naukowców FameLab 2013.

Finałowa Gala konkursu FameLab odbyła się 11 maja w Centrum Nauki Kopernik. Dziesięciu pasjonatów walczyło w naukowym konkursie o główną nagrodę. Każda prezentacja oceniania była według klucza tzw. 3C, czyli Content, Clarity, Charisma.

"Liczy się więc zawartość merytoryczna prezentacji, jasność wypowiedzi i charyzma i ten "błysk w oku" osoby, która prezentuje wybrane zagadnienie naukowe" - wyjaśniła Karolina Wojnicka, koordynatorka FameLabu.

W tym roku najlepszy okazał się Marcin Stolarski, który będzie reprezentował nasz kraj także podczas międzynarodowego finału FameLab w Cheltenham w Wielkiej Brytanii na początku czerwca 2013.

W swoim wystąpieniu półfinałowym w lutym Marcin Stolarski opowiadał o zagrożeniach, jakie czyhają na komputery pracujące w przestrzeni kosmicznej, czyli komputery umieszczane na satelitach i sondach kosmicznych.

Podczas prezentacji finałowej przedstawił zagrożenia, jakie czekają komputery w czasie pracy w warunkach ziemskich, szczególnie podczas testów w laboratoriach. Ponieważ ludzie wytworzyli ubrania z tworzyw sztucznych i korzystają z nich, powoduje to, że nasze ciała są prawie cały czas naładowane elektrycznie. Drobne wyładowania, jakie odczuwamy, dotykając np. klamki, mogą być nieprzyjemne, ale nie są dla nas niebezpieczne. Tymczasem dla małych tranzystorów, które są nawet trudne do zobaczenia na płytkach w systemach elektronicznych i komputerach, stanowią one potężne wyładowania mogące w ułamku sekundy zniszczyć te elementy. Dlatego naukowcy w laboratoriach noszą specjalną odzież (fartuchy, czepki, rękawice, kombinezony, a także obuwie) chroniącą drogocenną elektronikę.

Poniżej przypomnienie finałowej prezentacji Marcina podczas FameLab 2013.


Prezentacja finałowa (Credits:Youtube/CentrumNaukiKopernik)

Pod linkiem znajdziecie Państwo film w którym Marcin Stolarski opowiada o swoim finałowym wystąpieniu i dlaczego Finał FameLabu to Wigilia naukowców.

https://www.facebook.com/photo.php?v=10201142156692343&set=vb.353030510177&type=2&theater

 

Famelab to konkurs w którym inżynierowie i naukowcy biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Ci, którzy potrafią zainteresować nauką, unikając rutyny wykładowych sal i naukowego żargonu, dostaną za swój wysiłek 30.000 złotych na cele naukowe i 5.000 złotych na dowolny cel. Wszyscy finaliści konkursu przejdą profesjonalne szkolenie z zakresu komunikacji naukowej. 

 

Drugie miejsce w konkursie jury przyznało Magdalenie Richter, która wyjaśniała, w jaki sposób komórki zwane neutrofilami bronią nasz organizm przed bakteriami. Ostatnie miejsce na podium zajął Maciej Jasiński. Tłumaczył, że cząsteczki zmienione tak, by przypominały swoje lustrzane odbicie, mogą być źródłem nowych lekarstw i szczepionek.

Nagrodę publiczności - semestralny kurs nauki języka angielskiego lub możliwość bezpłatnego przystąpienia do wybranego brytyjskiego egzaminu językowego - otrzymał Piotr Konieczny. W swoim wystąpieniu wyjaśniał, jak ciepło dostarczane w maleńkich magnesach pomaga niszczyć komórki nowotworowe. Swoją nagrodę - udział w dowolnej konferencji naukowej na świecie - przyznało mu też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ulubieńcem internautów został zaś Artur Franczuk, który opowiedział o szczepionce pzeciwko prątkom gruźlicy i salmonelli. W nagrodę otrzymał rower ufundowany przez BMW Group Polska.  

Laureatów wyłoniło jury, w którym znaleźli się światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu - Monika Koperska.

Do udziału w drugiej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 osób. Organizatorami konkursu są British Council i Centrum Nauki Kopernik.

źródło: Centrum Badań Kosmicznych, PAP - Nauka w Polscehttp://www.famelab.org.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę