Znana data pogrzebu Pawła Maksyma, przyczynę śmierci bada prokuratura

Share

W środę 13 lutego w godzinach wieczornych w wieku 29 lat zmarł Paweł Maksym, popularyzator nauki, znany szerokiemu kręgu miłośników astronomii ze swojej niezłomnej pasji i oddaniu z jakim krzewił nauki kosmiczne.  Od lat 90 tych prowadził projekty obserwacyjne, a jego specjalnością stały się obserwacje zakryć gwiazd przez planetoidy i Księżyc.

Z  inicjatywy Pawła Maksyma 21 maja 2010 roku zostało otwarte Obserwatorium Astronomiczne im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu, którego był pomysłodawcą.

Był osobą otwartą, pełną wiary dzięki czemu zyskał sympatię i szacunek wśród społeczności astronomów amatorów jak i zawodowców.

Pogrzeb Pawła odbędzie się w dniu 22.02.2013. Msza św o godz. 13.00 w kościele św. Piotra i Pawła w Łodzi róg ul. Przędzalnianej i Nawrot. Odprowadzenie urny o 15.00 cmentarz św. Anny ul. Lodowa - Zarzew.

W specjalnym wątku na Astroplis będącym  największym forum astronomii amatorskiej w Polsce można oddać  cześć zmarłemu i wyrazy współczucia rodzinie. Wątek zostanie później wydrukowany w formie specjalnej księgi pamiątkowej, która zostanie przekazana najbliższej rodzinie - żonie Kasi i synkowi Karolowi.

Kliknij tutaj, aby przejść do specjalnego wątku na forum.

Wśród kondolencji możemy przeczytać m.in.  post Michała Kusiaka, w którym pisze:

"Ogromna strata dla astronomii miłośniczej w Polsce. Pawła miałem okazję poznać nieraz osobiście. Wspaniały człowiek, wielkiej wiary i pogody ducha".

Paweł Maksym wraz z młodzieżą pod kopułą obserwatorium podczas wrześniowego pokazu nieba (Credits: oabukowiec.pl/)

Przemysław Rudź, kompozytor muzyki elektronicznej i progresywnej oraz autor książek na temat astronomii na swoim koncie w serwisie Facebook tak komentuje przedwczesną śmierć Pawła Maksyma:

"1-go lutego rozmawialiśmy przez telefon o mającej nastąpić wkrótce operacji. Podtrzymywałem Go na duchu, że wszystko pójdzie dobrze i niebawem spotkamy się na kolejnym zlocie astronomicznym. Paweł Maksym kilka godzin temu zmarł. Mój cudowny Przyjaciel, pełen pasji, żarliwy miłośnik astronomii, niezrównany popularyzator tejże nauki. Nie potrafię oddać słowami, jak bardzo złamała mnie śmierć tego wspaniałego człowieka, zawsze wiernego swym zasadom, kochającego ojca i męża, maniakalnego fana Queen i równie wspaniałego interpretatora ich przebojów. Świat potoczy się dalej, ale dla mnie na zawsze już będzie wyglądał inaczej, bardziej pusto i szaro. Nikt Cię nie zastąpi drogi Przyjacielu. Mam nadzieję, że z kosmicznych otchłani będziesz się przyglądał ziemskiemu łez padołowi oraz wszystkim, którzy widzieli w Tobie to co ja, i których serce pękło na milion kawałków, gdy dowiedzieli się, że odszedłeś. Na zawsze pozostaniesz w mojej pamięci, serdeczny Kumplu!"

Rudź wraz z Michałem Kuszem przygotował utwór będący  hołdem duetu dla przedwcześnie zmarłego astronoma. Utwór pt. " Dreaming Of Being A Dervish" można odsłuchać w serwisie soundcloud.com pod linkiem:

https://soundcloud.com/przemyslaw-rudz/dreaming-of-being-a-dervishPaweł

Maksym urodził się 27 maja 1983 roku. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) oraz przewodniczącym Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Łódzkim w dziedzinie geografii oraz magisterskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Występował w kilku etiudach filmowych (m.in. "Opowieści z chłodni", "Koleżanki", "Tańcz albo zdychaj", "Nowa", "Lenny Bruce", "W trakcie 5 sekund"). Planował nakręcenie filmu o środowisku miłośników astronomii.

Zmarł w wyniku komplikacji po operacji jaką przeszedł w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi.  Przyczyną śmierci była sepsa. Łódzka prokuratura prowadzi obecnie  dochodzenie w sprawie śmierci Pawła Maksyma,  podaje Radio Łódź:

"Sprawę ma wyjaśnić prokuratorskie śledztwo - mówi rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania. Doniesienie do prokuratury złożyła matka mężczyzny, która domaga się aby placówka zaprzestała wykonywać, operacji bariatrycznych, bo jak mówi - szpital nie jest do tego przystosowany.

Dyrektor szpitala im. Barlickiego Piotr Kuna nie chciał komentować tej sprawy".

źródło:

Astropolis.pl. PAP-Nauka w Polsce, Facebook, http://www.oabukowiec.pl/

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę