Odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Mieczysława Bekkera

Share

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Prof. Mieczysława Bekkera (Credits: Gen. Mirosław Hermaszewski - Oficjalna strona Facebook)Tablicę poświęconą konstruktorowi pojazdu księżycowego LRV (Lunar Roving Vehicle) prof. Mieczysławowi Bekkerowi odsłonięto w poniedziałek w Koninie-Gosławicach (Wielkopolska). W  piątek 25. maja minęła 107. rocznica urodzin uczonego. Tablica przypomina, że w latach 1913-1939 Bekker wychowywał się w Gosławicach. Był absolwentem miejscowego gimnazjum, a później Politechniki Warszawskiej. Jego pojazd uczestniczył w trzech ostatnich misjach Apollo i służył astronautom do jeżdżenia po księżycu.

W Gosławicach nadal mieszkają ludzie, którzy dobrze pamiętają młodego Bekkera i jego ojca, który był kierownikiem biura miejscowej cukrowni. Tablicę ufundowali jej byli pracownicy, na pamiątkę pobytu profesora na ich spotkaniu branżowym w 1979 

Skwer im. Mieczysława Bekkera w Koninie - Gosławicach (Credits: Fanpage Gen. Mirosława Hermaszewskiego)

"Bekker dokonał rzeczy rzeczywiście podstawowych. Opublikował trzy tomy wyników badań i opracował od strony matematycznej zależności jakie występują pomiędzy systemem grunt-pojazd. Pojazdy, nad którymi pracował, powinny się poruszać - jak wymagała armia - po różnych terenach" - powiedział krewny uczonego prof. Edmund Waleriańczyk.

Mieczysław Bekker (Credits: archiwum Mieczysława Bekkera)

Mieczysław Grzegorz Bekker urodził się 25 maja 1905 roku, w miejscowości Strzyżów, niedaleko Hrubieszowa.

W Gosławicach mieszkał od ósmego roku życia. W 1924 r. zdał maturę w Koninie. Po czym podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W 1942 r. dostał się do Kanady, a 12 lat później przeniósł się do USA, do wojskowego Laboratorium Lokomocji Lądowej. Jak podał propagator historii Konina Tomasz Andrzej Nowak, Bekker przyjechał do tego miasta w 1971 r., a podczas kolejnej wizyty w 1979 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela.

Po ogłoszeniu przez NASA w 1961 roku konkursu na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu Apollo Space Program, zespół konstruktorów pod kierownictwem Mieczysława Bekkera rozpoczął prace objęte tym programem. Efektem tych prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego LRV, a wykonanego przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po gruncie księżycowym.

Do końca życia wspominał swoich konińskich kolegów i czas nauki w tym mieście. Zmarł w 1989 r. w Kalifornii. Miał 84 lata.

Prof. Bekker pozostawił po sobie liczne prace naukowe, m.in. Theory of Land Locomotion, w której przedstawił nowoczesną teorię ruchu pojazdów terenowych.

W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczył pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Był także prof. Waleriańczyk.

źródło: PAP - Nauka w Polsce,  Oficjalna strona Facebook gen. Mirosława Hermaszewskiego, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę