Planetarium w Potarzycy wznawia działalność

Share

Wnętrze planetarium w Potarzycy. (Credits: Planetarium w Potarzycy im. Andrzeja Owczarka)13 października odbyła się uroczystość nadania imienia planetarium w Potarzycy. Patronem został Andrzej Owczarek, twórca placówki. Jednocześnie Szkoła w Potarzycy koło Jarocina, czyli Centrum Oświatowo-Kulturalne, będzie od tej pory nosić imię Jana Heweliusza.

Andrzej Owczarek z zawodu był nauczycielem plastyki. Jego prawdziwą pasją był jednak kosmos, dlatego swoją pracę magisterską poświęcił fotografii astronomicznej, a jako pedagog postanowił krzewić wiedzę o wszechświecie. Uczył więc podstaw astronomii na lekcjach fizyki i założył Szkolne Koło Miłośników Astronomii. To właśnie na zajęciach pozalekcyjnych, wraz ze swoimi uczniami, zaczął budować pierwsze przyrządy do obserwacji nieba. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął prace nad budową amatorskiego planetarium.

Prowadzone przez siebie seanse rozpoczynał od słów: Błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, to jeden z najpiękniejszych obrazów ofiarowanych nam przez przyrodę. Zastanawiamy się wtedy, jak wielki jest Wszechświat w którym żyjemy, czy kiedyś powstał, czy kiedyś zginie, czy jest nieskończony i wieczny. Obserwując gwiaździste niebo uświadamiamy sobie, że i my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a życie każdego człowieka jest tylko ułamkiem sekundy – w porównaniu z wiekiem Wszechświata. Oprócz seansów Andrzej Owczarek organizował również obserwacje ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych.

Za swoje osiągnięcia, w tym za budowę planetarium, otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. Nagrodę Fizyków Polskich, nagrodę Ministra Edukacji i tytuł Jarocinianina Roku.

Planetarium działalność rozpoczęło w 1993 r. Wkrótce  wpisano je w rejestr polskich i światowych placówek astronomicznych. W marcu 2011 roku, po śmierci Andrzeja Owczarka, działalność została zawieszona.

13 października po kopułą planetarium znów jednak zabłysły gwiazdy. Działalność placówki będą kontynuować żona i syn twórcy: Elżbieta Owczarek i Piotr Owczarek. Seanse prowadzić będzie też Radosław Mikołajczak, były uczeń twórcy planetarium, laureat olimpiad astronomicznych.

Kopuła planetarium ma średnicę 5 metrów, a w seansie może uczestniczyć jednocześnie 35 osób. Witryna internetowa planetarium dostępna jest pod adresem www.planetarium-potarzyca.prv.pl.

źródło: Astronomia.pl, Strona Planetarium im. Andrzeja Owczarka w Potarzycy

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę