Wystartowało European Rover Challenge

Share

Łazik Scorpio przygotowany na ERC (Credits: Karolina Potempa)Już dzisiaj w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc w ramach konkursu European Rover Challenge rywalizację rozpocznie dziesięć uniwersyteckich drużyn. Uczestniczące w konkursie drużyny mają za zadanie zaprojektować i zbudować łazik marsjański, który zdobywać będzie punkty w czterech konkurencjach terenowych. Łaziki będą musiały pokonywać wzniesienia, udzielić pomocy rannemu astronaucie, serwisować zepsute urządzenie. 

Konkurs ERC to europejska edycja zawodów University Rover Challenge (URC), które każdego roku odbywają się na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku w konkursie weźmie udział 10 drużyn, z czego siedem pochodzi z Polski a pozostałe trzy z Egiptu, Indii i Kolumbii. Polskie drużyny to: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Impuls oraz Fulpa z Politechniki Świętokrzyskiej, PWr Rover Team - Scorpio Project z Politechniki Wrocławskiej, T-4 Team z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, PŁ Raptors z Politechniki Łódzkiej, Cud Team z Politechniki Poznańskiej oraz dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej: Eris Project - Ares Team i Eris Project - Skarabeusz Team. 

Konkurs w dniu wczorajszym uroczyście otworzyli Dr Robert Zubrin z The Mars Society oraz prof. Scott Hubbard ze Stanford University.

Przy okazji otwarcia zawodów miał miejsce miły gest. Za działalność na rzecz popularyzowania tematyki marsjańskiej w Polsce oraz odnoszone sukcesy w University Rover Challenge z rąk Roberta Zubrina białostocka drużyna  łazika Hyperion otrzymała nagrodę. 

European Rover Challenge to jednak nie tylko łaziki. W odróżnieniu od University Rover Challenge, które odbywa się w Utah w Stanach Zjednoczonych ERC jest imprezą całkowicie otwartą dla widzów. Oprócz rywalizujących ze sobą łazików, ci którzy w ten weekend odwiedzą Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne będą mogli wziąć udział w Międzynarodowej Konferencji "Człowiek w kosmosie" oraz zapoznać się z najbardziej nowoczesnymi zdobyczami techniki i nauki w ramach Pikniku Naukowo Technologicznego Rover Challenge. Każdy uczestnik pikniku będzie mógł oglądać pokazy i eksperymenty, wziąć udział w warsztatach i prezentacjach, które będą dostosowane do wieku odbiorców. W Pikniku weźmie udział 30 wystawców z Polski i zagranicy w tym: Microsoft, Muzeum Narodowe, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Centrum Badań Kosmicznych, Delta Optical, Giganty Mocy, Aeroklub Kielce. 

(Credits: Anna Banicewicz CK.foto.pl)

Uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego miało miejsce wczoraj. Ojcem chrzestnym Centrum został Scott Hubbard zaś symbolicznego otwarcia dokonała Julia Pluwak bohaterka akcji "Dotknij Marsa", która jako pierwsza  przekroczyła drzwi nowo-otwartego Centrum w asyście łazika Hyperion 2 z Białegostoku. 

Julia Pluwak ma 12 lat i jest niewidoma od urodzenia. Mieszka i uczy się w Gdańsku. Ukończyła piątą klasę szkoły podstawowej. Jest ciekawa świata i jak sama mówi „lubi wiedzieć więcej niż inni”. Dlatego fascynują ją tajemnice niezbadanego kosmosu, który zna tylko ze specjalnych makiet. Najbardziej chciałaby zobaczyć, jak wyglądają planety, dotknąć powierzchni Marsa oraz poznać bliżej technologie umożliwiające budowę łazików.

(Credits: Anna Banicewicz CK.foto.pl)

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne  to instytucja działająca w celu skupienia działań i inicjatyw lokalnych oraz regionalnych dla rozwoju gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego oraz stymulowania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami naukowymi, instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorstwami, ze szczególnym uwzględnieniem transferu nowoczesnych technologii i rozwoju przedsiębiorczości.

źródło: 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę