Interaktywny "Solaris" w Brukseli

Share

Fragment prezentacji Solaris (Credits: Platige Image)W środę, 29 lutego podczas uroczystej gali w Brukseli odbędzie się prezentacja polskiego projektu astronomicznego „Solaris”.

Uświetni ona galę pięciolecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, która wyłoniła polskie przedsięwzięcie naukowe na obchody swojego jubileuszu z ponad dwóch tysięcy europejskich projektów wspartych przez ERC. Specjalnie na tą okazję został przygotowany interaktywny pokaz, podczas którego praca toruńskich astronomów zostanie przedstawiona w innowacyjny sposób.

Celem projektu „Solaris” jest zbudowanie sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli, a następnie wykorzystanie jej m.in. do odkrywania planet pozasłonecznych.

„Finansowanie z ERC, które pozwoliło rozwinąć projekt Solaris, było nie tylko wyróżnieniem, ale i gwarancją, że mój zespół i mnie czeka wielka naukowa przygoda” – mówi prof. dr hab. Maciej Konacki, pomysłodawca i szef projektu Solaris. „A nawet po prostu przygodą, gdyż budowa zrobotyzowanych teleskopów na trzech kontynentach to sprawa nietuzinkowa nawet pośród projektów o światowej klasie” – dodaje astronom.

Naukowcy zapowiadają, że podczas jubileuszowej gali w Brukseli o swoim przedsięwzięciu opowiedzą w wyjątkowy sposób. „Na prezentację wybranych zostało zaledwie pięć projektów spośród ponad 2200 finansowanych przez ERC. To dla nas wyraz uznania dla postępów w realizacji grantu, ale także unikatowa okazja, by spróbować czegoś nowego w dziedzinie promocji nauki” – mówi szef projektu „Solaris”. „Dzięki współpracy z Platige Image chcemy pokazać zupełnie nową jakość w popularyzacji nie tylko astronomii. Jestem przekonany, że tego typu prezentacji naukowej nigdy wcześniej w Polsce nie było”.

Polscy astronomowie razem ze studiem Platige Image i grupa Plastic stworzyli interaktywną prezentację opartą o technologię Microsoft Kinect.

Fragment prezentacji Solaris (Credits: Platige Image)

„Prof. Konacki zyskał możliwość stworzenia silnej i sprawnej grupy badawczej. Uczestniczący w projekcie doktoranci, niewiele młodsi od swojego szefa, mają niepowtarzalną okazję zbudowania i wykorzystania unikalnego warsztatu badawczego” – podkreśla prof. Marek Sarna, dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, w którym jest realizowany projekt. „Oprócz wartości naukowej, która jest poza dyskusją, Solaris to przede wszystkim duże wyzwanie techniczno-finansowe. Średniej wielkości instytut, jakim jest nasze Centrum, bez grantu ERC oraz finansowego wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pewnością nie podołałby temu wyzwaniu” – dodaje Sarna.

Projekt „Solaris” jest uznawany za jeden z przykładów znaczenia jakie w Polskiej nauce odgrywają astronomia i badania kosmosu.

„Pod względem cytowań w stosunku do średniej światowej te dziedziny zajmują w Polsce pierwszą pozycję” – podkreśla Konacki. „W tym kontekście całe środowisko z dużą satysfakcją przyjmuje takie kroki polskiego rządu, jak te mające na celu wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, i z niecierpliwością oczekuje podobnych dotyczących członkostwa w Europejskim Obserwatorium Południowym. To dwie niepowtarzalne okazje, by rozwijać polską naukę, a pośrednio także gospodarkę”.

„Dla nas czymś absolutnie oczywistym jest więc, że w obliczu nowych możliwości, przed którymi stoi polska nauka i edukacja, ważny będzie także sposób w jaki o tych dziedzinach będziemy w naszym kraju mówić” – dodaje Pomierny.

PROJEKT SOLARIS:

Projekt "Solaris" to polski astronomiczny projekt naukowy, którego celem jest poszukiwanie planet obiegających gwiazdy podwójne oraz badanie samych gwiazd z niespotykaną wcześniej precyzją. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictw Wyższego, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Całkowity budżet projektu przekracza obecnie 10 mln zł.

Nazwa projektu pochodzi od znanej powieści Stanisław Lema "Solaris", w której słynny pisarz przedstawia planetę obiegającą układ gwiazd podwójnych. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek opisania tego typu planety w pop-kulturze.

Projekt jest realizowany w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu.

www.projektsolaris.pl

PLATIGE IMAGE:

Wiodące studio postprodukcyjne w Polsce z piętnastoletnim doświadczeniem na rynku reklamowym i filmowym. Od kilku lat wielokrotnie nagradzane za swoją działalność w kraju i zagranicą.

Studio specjalizuje się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacji cyfrowych efektów oraz kompozycji obrazu na potrzeby produkcji reklamowych, fabularnych oraz tzw. projektów specjalnych. Na swoim koncie ma kilkaset reklam, teledysków, a także kampanie społeczne, realizacje teatralne, oraz przedsięwzięcia stworzone na zlecenie instytucji kultury i sztuki. Najciekawsze realizacje z ostatnich lat to „Animowana historia Polski” na potrzeby prezentacji Polski na EXPO 2010 w Szanghaju, „Miasto Ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, nagrodzoną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów prestiżową MUSE AWARD. Platige Image stworzyło także kampanię wizerunkową Polskiej Organizacji Turystycznej „Move Your Imagination”  promującą Polskę na największych targach turystycznych świata ITB 2010 w Berlinie. Najnowszy film – „Paths of Hate” znalazł się w sekcjach konkursowych ponad 100 międzynarodowych festiwali, zdobył nagrody na 27 z nich. Został też umieszczony na krótkiej liście 10 filmów ubiegających się o nagrodę Oscara. Z dziedziny reklamowej studio zrealizowało m.in. serię reklam dla TP S.A. („Serce i Rozum”), Orange, Kompanii Piwowarskiej („Żubr”), Heyah, Kellogg’s, Listerine i Lego. Współtworzyło efekty specjalne do „Melancholii” w reżyserii Larsa von Triera i „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego.

źródło: Materiały prasowe Platige Image

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę