Inauguracja działań firmy Blue Dot Solutions

Inauguracja działań firmy Blue Dot Solutions

...

Na przełomie roku, przy wsparciu funduszu kapitałowego Black Pearls VC, powołana została w Gdańsku nowa firma sektora kosmicznego.

Więcej...
Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów - zgłoszenia do końca lutego

Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów - zgłoszenia do końca lutego

...

Tylko kilka dni zostało na przesyłanie prac w konkursie naukowym ASTROBOT. Autorzy najlepszych projektów wezmą udział w kosmicznych warsztatach w…

Więcej...
Kosmicznie czysta linia montażowa Creotech

Kosmicznie czysta linia montażowa Creotech

...

Cleanroom składa się z dwóch sterylnych pomieszczeń oraz zaplecza technicznego i magazynowego, a każde z nich wyposażone jest w specjalistyczne…

Więcej...
Relacja z przebiegu II edycji konferencji Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro

Relacja z przebiegu II edycji konferencji Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro

...

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie przez dwa dni w połowie listopada stało się centrum polskiej astronautyki a wszystko…

Więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PW-SAT - pierwszy polski studencki satelita kosmiczny

Share

Satelita będzie miał formę kostki o wymiarach 100x100x113 mm (nieco większej od kostki Rubika). Mimo iż obiekt będzie tak niewielki, wewnątrz zmieści się skomplikowana aparatura badawcza, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia doświadczenia na orbicie okołoziemskiej. Studenci Politechniki mają zamiar wykazać wpływ promieniowania słonecznego i szczątkowego oporu atmosfery na zmianę trajektorii lotu satelity. Te badania pozwolą na opracowanie nowych sposobów sprowadzania z orbity satelitów, które po zużyciu stanowią tzw. „kosmiczne śmieci? i krążąc przez kilka lat zagrażają innym satelitom lub stacji kosmicznej. Pomiary będą wykonywane po nadmuchaniu specjalnego balonu w trakcie poruszania się po orbicie.

Ma on spowalniać ruch satelity w taki sposób, by umożliwić w krótkim czasie jego sprowadzenie do atmosfery i spłonięcie. Pozwoli to na lepsze poznanie zjawisk ograniczających okres eksploatacji wielkich i drogich satelitów. Projekt sześciennego satelity został już wielokrotnie przetestowany i dał znakomite rezultaty. „Satelity CubeSat są lekkie, niedrogie i może przy nich pracować niewielka grupa osób, dlatego świetnie nadają się do studenckich eksperymentów. Takie rozwiązanie jest obecnie wykorzystywane przez młodych inżynierów na całym świecie. Etap projektowania pierwszego polskiego satelity zakończono w styczniu tego roku. Po wykonaniu prac montażowych, satelita zostanie poddany testom wytrzymałościowym. Obecnie zespół projektowy wkracza w fazę urzeczywistniania swojego pomysłu, co niestety niesie za sobą koszty.

Model lotny satelity PW-Sat (Credits: kosmicznapolska.pl)

Cele:

  • przetestowanie nowej metody deorbitacji z wykorzystaniem rozkładanej struktury zwiększającej pole powierzchni satelity, dzięki czemu pod wpływem sił wiatru słonecznego i resztego atmosfery, proces degradacji orbity zostanie znacznie pzryspiszony

  • praktyczne przetestowanie koncepcji systemu rozproszonych stacji naziemnych DGSS, pozwalajcych znacząco zwiększyć ilość i jakość danych odbieranych z satelity na orbicie niskiej, którego przelot nad pojedynczą stacją trwa zalediwe kilka minut (co znacząco ogranicza ilość danych, które można przesłać z satelity do takiej stacji).

  • przetestowanie w warunkach kosmicznych pracy komputera pokładowego, który ma być wykorzystany w projkecie staelity ESMO, realizowanym przez ESA i w którym również uczestniczą stdiencie Politechniaki Warszawskiej.

Podsystemy:

a) AP - Access Port

b) C&CS - Communicaton & Control Subsystem

c) PSU - Power Supply Unit - system zasilania

d) Payload: LEONIDAS, OBC (On Board Computer), GADGET - eksperyment

e) Structure - struktura

Dokładny opis podsystemów w dziale Instrumenty

Zespół:

W projekcie uczestniczą członkowie dwóch kół naukowych działających na Politechnice Warszawskiej - Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej (SKIK).

Do zespołu należą/należeli:

dr inż. Krzysztof Kurek - koordynator

Andrzej Cichocki (SKIK)

Marcin Dobrowolski (SKIK)

Paweł Grudziński (SKIK)

Rafał Graczyk (SKIK)

Marcin Iwiński (SKIK)

Tomasz Janson (SKIK)

Marcin Kocoń (SKIK)

Andrzej Kotarski (SKIK)

Michał Kurowski (SKIK)

Łukasz Mosdorf (SKIK)

Michał Mosdorf (SKIK)

Rafał Przybyła (SKA)

Marcin Stolarski (SKIK)

Maciej Urbanowicz (SKA)

 

źródło: pw-sat.pl oraz SKA

 

 

 

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę