Studenci Politechniki Warszawskiej badają bliski kosmos

Share

Gondola balonu Świtezianka  (Credits: Sekcja Balonowa SKA)W dniu 15 września 2013 odbyła się druga misja balonu stratosferycznego autorstwa Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego.

Sekcja Balonowa jest nową grupą wchodzącą w skład Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) na Politechnice Warszawskiej.
Celem Sekcji jest zbudowanie uniwersalnej platformy umożliwiającej wysyłanie różnego typu eksperymentów w gondoli balonu stratosferycznego. Taka platforma miałaby zapewnić zapisywanie i wysyłanie w czasie rzeczywistym danych z umieszczonych w niej urządzeń oraz kontrolowanie systemu za pomocą telekomend ze stacji naziemnej.

Pierwsze prace nad wysłaniem balonu stratosferycznego rozpoczęły się w marcu 2013r., ale początków, które zainspirowały studentów do stworzenia owej sekcji, należy doszukiwać się w projekcie SCOPE, który wziął udział w programie REXUS/BEXUS Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sama zaś grupa powstała we wrześniu 2012r. i wtedy też rozpoczęły się pierwsze plany podbicia stratosfery.

Początkowe misje, które noszą nazwę Światowid, mają na celu zdobycie potrzebnego doświadczenia do stworzenia ostatecznej platformy do wynoszenia eksperymentów. Nazwa nawiązuje do słowiańskiego boga, którego twarze są zwrócone na cztery strony świata, by mógł obserwować otaczającą go rzeczywistość. Taka właśnie idea przyświeca pierwszym misjom: zaobserwować świat – zrobić wspaniałe zdjęcia Ziemi i czerni kosmosu oraz zebrać dane atmosferyczne i lokalizację gondoli w trakcie trwania jej podróży.

Napełnianie czaszy balonu przed startem (Credits: Sekcja Balonowa SKA)

Misja Światowid 1 była pierwszym tego typu projektem w SKA. Na pokładzie gondoli Jarowit–Jaryło, która wystartowała w stronę kosmosu 30 czerwca 2013r., znajdowały się głównie podzespoły służące do lokalizacji oraz aparat fotograficzny, który miał wykonać pierwsze zdjęcia.

Głównym systemem lokalizującym była stacja APRS. Składała się ona z modułu GPS, modemu APRS oraz radia VHF, za pomocą którego ramki zawierające informacje o położeniu były wysyłane do stacji naziemnych systemu APRS, z których dane udostępniane są na dedykowanej stronie internetowej, dzięki czemu możliwe było śledzenie podróży gondoli na żywo w trakcie lotu.

Od początku przyświecała Sekcji Balonowej idea redundantnego systemu namierzania, dlatego na pokładzie znalazł się również iPhone3GS, który miał ułatwić lokalizację Jarowita-Jaryły tuż po wylądowaniu. Wszyscy liczyli, że będzie to jedynie zbędne zabezpieczenie, ale niestety, gdy po piętnastokilometrowym wznoszeniu się przestała działać stacja APRS, okazało się, że stary dobry telefon był doskonałym pomysłem, bo dzięki uruchomionej aplikacji Endomondo, można było potem przeanalizować cały lot.

Wraz z pierwszym startem, wyruszyły do stratosfery również pierwsze eksperymenty. Jednym z nich był kulisty magnes, który miał zebrać drobne kryształy żelaza, które nazwane zostały gwiezdnym pyłem; drugi zaś był nieco większą sferą, w środku której znajdował się układ mający zmierzyć wielkość pola elektrostatycznego atmosfery na tak dużej wysokości.

Jak to często bywa z pierwszymi razami, nie wszystko wyszło, nie wszystko zadziałało, nie wszystko przetrwało lądowanie. Na szczęście zdjęcia zostały zrobione, gondola znaleziona, a doświadczenie zdobyte, a to właśnie były główne cele tej misji.

Kolejny start odbył się 15. września 2013r. Gondola Świtezianka, której kształt miał przypominać stereotypowe wyobrażenie statku kosmicznego, była ulepszoną wersją Jarowita-Jaryły. Wewnątrz UFO znajdował się poprawiony moduł APRS, lokalizator wysyłający SMS z dokładnym miejscem lądowania w postaci długości i szerokości geograficznej oraz dwie kamery nagrywające cały lot w jakości HD.


Misja Światowid-2 okiem Świtezianki - Sekcja Balonowa SKA (Credits: Youtube/Przemysław Gumienny)

Pod gondolą zawieszony był również kolejny eksperyment, ale niestety uległ uszkodzeniu tuż przed startem i nie dostarczył żadnych danych do analizy.

Widok z gondoli balonu Świtezianka (Credits: Sekcja Balonowa SKA)

Tym razem misja Światowid 2 zakończyła się całkowitym sukcesem. Balon wzniósł się na nieco ponad 30 km, dzięki czemu kamery pokładowe miały wspaniały materiał do nagrania. Przez cały czas lotu stacja APRS pozwalała śledzić trasę gondoli oraz jej prędkość, a w ostatniej fazie spadania lokalizator wysłał wiadomość gdzie wylądowała Świtezianka z dokładnością do kilkunastu metrów. Umożliwiło to w około 2 godziny po lądowaniu odnalezienie gondoli w praktycznie nienaruszonym stanie.

Jedna z (prawdopodobnych) żelaznych sferuli (nie przepuszcza światła i nie przypomina innych schytanych tworów biologicznych), która uzyskała swój kulisty kształt na skutek obtopienia się w czasie wejścia w atmosferę Ziemi.  Fotografia wykonana na powiększeniu 100x przy pomocy programu Lucia G dzięki uprzejmości Zakładu Hodowli Drobiu Instytutu Biologii Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Credits: Sekcja Balonowa SKA)


Misja balonowa ŚWIATOWID 2 (Świtezianka & PARTICULA 2) - Sekcja Balonowa SKA  (Credits: Youtube/PAFAWAG1)

Kolejny start, który planowany jest na drugą połowę grudnia, również będzie należał do serii misji Światowid. Na jego pokładzie znajdzie się prosta stacja meteorologiczna oraz inny lokalizator, które zostaną zrobione przez członków Sekcji, bo po to właśnie stworzone jest koło naukowe – by zdobywać doświadczenie i uczyć się coraz to nowszych rzeczy. Kolejna gondola jest wciąż zagadką, ale można być pewnym, że będzie miała jeszcze bardziej finezyjny kształt i jeszcze bardziej zaskakującą nazwę.

Pod koniec warto też wspomnieć kilka słów o członkach Sekcji Balonowej. Jest to dość nieliczna grupa składająca się z kilkunastu osób, które połączyła nie tylko pasja oraz chęć zdobywania kosmosu, ale także zwykła przyjaźń, dzięki której kolejne projekty pozwalają połączyć obowiązki z przyjemnością, a poczucie humoru i wyobraźnię można bezpośrednio obserwować w postaci niecodziennych nazw oraz kształtów kolejnych gondoli.

źródło: Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę