Pierwszy polski studencki satelita - start już dziś

Share

Wizualizacja satelity PW-Sat na orbicie (Credits: Paweł Stańczyk)Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła dzisiejszy start najnowszej z europejskich rakiet – Vegi. Zielone światło dla tego lotu oznacza również, że na orbitę w ciągu kilkunastu godzin trafi pierwszy polski studencki satelita PW-Sat. Satelita został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Biura Edukacyjnego ESA.

 

Ostateczny termin startu ogłoszono w niedzielę (12.02.2012) wieczorem, podczas uroczystego powitania w Gujanie Francuskiej delegacji z różnych państw uczestniczących w projekcie konstrukcji rakiety Vega.

Vega jest najmniejszą z europejskich rakiet, której podstawowym celem będzie umieszczanie małych satelitów na niskich orbitach okołoziemskich (LEO). Wśród satelitów, które są umieszczane na LEO można wymienić satelity meteorologiczne, telekomunikacyjne, obserwacyjne Ziemi, edukacyjne i badawczo-rozwojowe. Jednym z nich będzie PW-Sat.

Start oznaczony jako VV01 będzie ukoronowaniem wieloletniej pracy nad konstrukcją, w której 65% całkowitych kosztów pokryły Włochy, 15% Francja, 6% Hiszpania, 5,6% Belgia, 3,5% Holandia, 1,3% Szwajcaria i 0,8% Szwecja. Jest to dobry przykład wspólnego europejskiego projektu w sektorze kosmicznym. W ciągu ostatnich lat nad przygotowaniem nowej rakiety pracowało łącznie ponad tysiąc specjalistów.

Start pierwszego egzemplarza rakiety V nastąpi w ciągu trwania tzw. okna startowego, między godz. 11:00 i 14:00 czasu polskiego. Vega wystartuje z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou, w Gujanie Francuskiej. Z tego kosmodromu startują europejskie rakiety Ariane, a od niedawna także rosyjskie Sojuz. Przez niewielką odległość do równika kosmodrom ten jest uważany za miejsce startowe gwarantujące korzystne wynoszenie ładunków na orbitę.

Na nowej rakiecie Vega na LEO poleci łącznie dziewięć satelitów – dwa większe satelity przygotowane przez instytucje włoskie LARES i ALMASat-1 oraz siedem CubeSatów, zbudowanych przez europejskie uniwersytety. To właśnie wśród nich znajdzie się pierwszy polski satelita studencki, PW-Sat.

PW-Sat, podczas swojego pobytu na orbicie, ma przetestować system przyśpieszonej deorbitacji satelitów po zakończonym okresie ich użytkowania. Deorbitacja to czynność pozwalająca na ograniczenie problemu „kosmicznych śmieci”, które stanowią potencjalne zagrożenie dla innych, przebywających na orbicie satelitów oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na której stale przebywają astronauci.


Animacja przedstawiająca satelitę PW-Sat na orbicie (Credits: Paweł Sańczyk, PW-Sat)

Między innymi ze względu na zastosowanie systemu deorbitacyjnego, ESA zdecydowała się umożliwić wysłanie PW-Sata – mimo że nasz kraj dopiero negocjuje pełne członkostwo w tej organizacji.

Fakt, że w Polsce można zbudować satelitę, jest też bardzo istotny z perspektywy rozwijającego się sektora kosmicznego w naszym kraju. Przestrzeń kosmiczna jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia inwestorów oraz przemysłu technologicznego. Szacuje się, iż każda złotówka zainwestowana w rozwiązania kosmiczne po kilkunastu latach zwraca się nawet siedmiokrotnie w różnych formach, w tym innowacji czy komercyjnych spinoffów.

Transmisja wideo:

Relacja tekstowa:

Co się wydarzy w czasie startu?

Sekwencja startowa znana jest dokładnie, co do sekundy – rzućmy więc na nią okiem. Jak czytać poniższe informacje? T0 to moment zapłonu silnika. Wtedy wszystko się zaczyna. Późniejsze etapy sekwencji podawane są w stosunku do chwili T0. Jeśli coś dzieje się po 10 minutach od zapłonu silników, chwila ta oznaczona jest jako T0+10min. I tak dalej, i tak dalej.

T0 – zapłon silników pierwszego stopnia (P80)
T0+0.3 sek – Start!
T0+1 min 54.8 sek – Koniec pracy silnika pierwszego stopnia i odrzucenie tego stopnia
T0 +1 min 55,6 sek – Włącza się silnik drugiego stopnia (Zefiro-23)
T0 +3 min 22,3 sek – Koniec pracy silnika drugiego stopnia i odrzucenie tego stopnia
T0 +3 min 38,5 sek – Do pracy przystępuje silnik trzeciego stopnia
T0 +3 min 43,5 sek – Odrzucenie osłony aerodynamicznej
T0 +5 min 47,1 sek – Silnik trzeciego stopnia gaśnie, stopień jest odrzucany
T0 +5 min 54,1 sek – Po raz pierwszy odpalony jest silnik czwartego stopnia (na ~3 min).
T0 +48 min 7,3 sek – Po raz drugi odpalony jest silnik czwartego stopnia (na ~4 min)
T0 +52 min 10,5 sek – Vega na orbicie kołowej, wysokość 1450 km, prędkość 25 tyś. km/h
T0 +55 min 5,5 sek – LARES zostaje odłączony od Vegi. Udanej misji LARESie!
T0 +1 h 6 min 10,5 sek – Po raz trzeci odpalony jest silnik czwartego stopnia (na ~3 min).
T0 +1 h 10 min 35,3 sek - PW-Sat odłącza się od Vegi! orbita 350×1450 km, prędkość prędkość 25 tyś. km/h
T0 +1 h 10 min 35,3 sek – Włącza się komputer pokładowy PW-Sata
T0 +1 h 51 min – PW-Sat rozkłada anteny. Misja rozpoczęta!

źródło: www.pw-sat.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę