Sekcja Rakietowa SKA - plany na rok 2012

Share

 Moment odłączenia się stopni rakiety Amelia 2-wizja artystyczna (Credits: SR SKA)Studenckie Koło Astronautyczne to jedna z najdynamiczniej rozwijających się obecnie grup zajmujących się technologiami kosmicznymi w regionie. Koło naukowe działające przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, które do tej pory znane było głównie z projektów satelitów (między innymi pierwszego polskiego satelity PW-Sat), znacznie rozszerzyło zakres swojej działalności.

 

 

 

2011 rok to bez wątpienia przełomowy okres w dziejach SKA, a w szczególności Sekcji Rakietowej koła. Przejście od analiz teoretycznych do realizacji wielu projektów pozwoliły na dwa starty dwóch wersji nowo powstałej rakiety Amelia. W poniższym artykule przedstawiamy plany Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego na 2012 rok.

Logo Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (Credits: SKA)

Loty rakiety dwustopniowej

Już na początku drugiego kwartału planowany jest start dwustopniowej rakiety kolejnej z rodziny rakiet Amelia. Trwają końcowe prace nad wykończeniem drugiego stopnia Amelii II. Zaś pierwszy stopień tej rakiety składać się będzie z nieco zmodernizowanej części silnikowej jej młodszej siostry Amelii I. Po locie uzyskane zostaną dane dotyczące przyspieszeń oraz ciśnień działających na rakietę w czasie lotu. Wszystko zostanie zapisane na karcie SD, która zostanie odczytana po bezpiecznym wylądowaniu rakiety przy użyciu spadochronu krzyżowego.

Wyrzutnia rakiety
Wraz z rozwijającymi się koncepcjami rakiet przychodzi czas na udoskonalenie systemu ich startu. Trwają prace nad wyrzutnią, z której będzie można wystrzeliwać znacznie większe rakiety niż dotychczas.

Nowa rodzina rakiet H
Pierwszą z nich będzie rakieta H1, która przekroczy barierę dźwięku. Jej budowa została rozpoczęta już w zeszłym roku. sPrace wrą pełną parą. Powstaje system elektroniczny bazujący na znacznie bardziej złożonych podzespołach niż w przypadku Amelii. Będzie to rodzina rakiet o znacznie większych pułapach niż osiągane dotychczas. Każda kolejna konstrukcja będzie zbliżać się do umownej granicy kosmosu.

Analizy i badania doświadczalne
Kontynuowana jest współpraca z Instytutem Lotnictwa, w ramach której wykonane zostaną testy paliw. Ułatwi to kolejne analizy dotyczące rozwiązań wykorzystywanych w silnikach, także spalania materiałów pędnych. Dobiegają końca prace nad nową hamownią, która posłuży do testów wykonanych przez sekcję silników kompozytowych. Warto dodać, że masowy stopień wypełnienia najnowszych silników będzie na poziomie profesjonalnych rakiet wojskowych. Prowadzone są prace nad oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzanie symulacji pracy (osiągów) i optymalizacji projektowanych silników co w połączeniu z rzetelnymi - doświadczalnymi danymi materiałów pędnych, powinno zaowocować w pełni powtarzalnymi konstrukcjami.

 Gotowa hamownia silników rakietowych (Credits: SKA)


Szkolenia i promocja astronautyki
Planowane są także różnego rodzaju prace doświadczalne, które, przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych analiz numerycznych, mogą przynieść kolejne innowacyjne rozwiązania.

Z początkiem roku rozpoczną się szkolenia obsługi programów służących do modelowania, symulowania i analiz, mające na celu przygotowanie nowych członków do coraz to poważniejszych zadań.

W dalszym ciągu będą odbywać się wykłady dotyczące astronautyki. Sekcja rakietowa poza udziałem w konferencjach naukowych będzie kontynuowała akcje popularyzujące astronautykę na licznych festiwalach nauki. Prowadzone będą także zajęcia warsztatowe na Uniwersytecie Dzieci.

http://rakietowcy.ska.meil.pw.edu.pl

http://www.facebook.com/SekcjaRakietowaSKA

źródło: Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę