Wykład Macieja Urbanowicza na temat satelity PW-Sat

Share

Logo Studenckiego Koła Astronautycznego (Credits: SKA)6. lutego 2012 roku o godz. 17:00 w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (ul. Bartycka) Maciej Urbanowicz wygłosi wykład „PW-Sat - czyli pierwszy POLSKI nanosatelita”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Spotkania z astronomią"

 

Maciej Urbanowicz studencki koordynator projektu PW-Sat (Credits: Lajos Varga)

Wymiary satelity PW-Sat to:  100x100x113 mm. Mimo iż obiekt jest niewielki, wewnątrz mieści się skomplikowana aparatura badawcza, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia doświadczenia na orbicie okołoziemskiej. Studenci Politechniki Warszawskiej mają zamiar wykazać wpływ promieniowania słonecznego i szczątkowego oporu atmosfery na zmianę trajektorii lotu satelity. Te badania pozwolą na opracowanie nowych sposobów sprowadzania z orbity satelitów, które po zużyciu stanowią tzw. „kosmiczne śmieci", które krążąc przez kilka lat zagrażają innym satelitom lub stacji kosmicznej.Do przeprowadzenia eksperymentu zostanie wykorzystany żagiel, który po osiągnięciu docelowej orbity rozłoży się, osiągając wymiary: 200 cm x 10 cm, i wykorzystując zjawisko oporu atmosferycznego ściągnie satelitę w gęstsze warstwy atmosfery, gdzie ulegnie spaleniu.

Satelita PW-Sat (Credits: PW-Sat.pl)

Start satelity PW-Sat, planowany jest obecnie na 13 lutego z kosmodromu Kourou Francuskiej w Gujanie Francuskiej.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę