Zbuduj sobie własnego PW-Sata

Share

Wizualizacja satelity PW-Sat na orbicie (Credits: Paweł Stańczyk)Pod adresem http://www.astronautilus.pl/model.pdf został umieszczony kartonowy model satelity PW-Sat, wykonany w skali 1:1. Model opracował Andrzej Kotarba, redaktor naczelny pisma Astronautilus, na którego łamach pisze: "To naprawdę rzadka okazja, by móc trzymać w dłoni model satelity dokładnie odpowiadający rozmiarami oryginałowi. Wystarczy drukarka, klej i nożyczki i pół godziny miłej zabawy, by cieszyć się własnym PW-Satem.

 

A gdyby tak gotowy model powiesić na świątecznej choince? Znajdą się chętni?"

Wymiary tego satelity to:  100x100x113 mm. Mimo iż obiekt jest niewielki, wewnątrz mieści się skomplikowana aparatura badawcza, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia doświadczenia na orbicie okołoziemskiej. Studenci Politechniki Warszawskiej mają zamiar wykazać wpływ promieniowania słonecznego i szczątkowego oporu atmosfery na zmianę trajektorii lotu satelity. Te badania pozwolą na opracowanie nowych sposobów sprowadzania z orbity satelitów, które po zużyciu stanowią tzw. „kosmiczne śmieci", które krążąc przez kilka lat zagrażają innym satelitom lub stacji kosmicznej.


Do przeprowadzenia eksperymentu zostanie wykorzystany żagiel, który po osiągnięciu docelowej orbity rozłoży się, osiągając wymiary: 200 cm x 10 cm, i wykorzystując zjawisko oporu atmosferycznego ściągnie satelitę w gęstsze warstwy atmosfery, gdzie ulegnie spaleniu.

Tak model satelity PW-Sat prezentuje się po złożeniu:

Kartonowy model satelity PW-Sat (Credits: KosmicznaPolska.pl)

A tak na naszej redakcyjnej choince:

Kartonowy model satelity PW-Sat (Credits: KosmicznaPolska.pl)

źródło: Astronautilus.pl, materiały własne

Na stronie Astronautilusa, umieszczony został model satelity PW-Sat

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę