Satelita PW-Sat końcem czerwca w centrum testowym ESTEC

Share

Wizucliacja satelity PW-Sat na orbicie wokółziemskiej (Credit: Mardo/SKA)Trwają ostatnie prace nad integracją i testami systemów satelity PW-Sat. Końcem czerwca satelita ma trafić do centrum testowego  ESTEC, będącego sercem badań nad nowymi technologiami ESA.

W misję kosmiczną PW-Sat ma wyruszyć jesienią tego roku na pokładzie rakiety Vega - najnowszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej do wynoszenia małych ładunków na niskie orbity.

Wizualizacja startu rakiety Vega (Credits: Maciej Urbanowicz)

Satelita ma formę kostki o wymiarach 100x100x113 mm (nieco większej od kostki Rubika). Mimo iż obiekt jest tak niewielki, wewnątrz mieści się skomplikowana aparatura badawcza, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia doświadczenia na orbicie okołoziemskiej.

Studenci Politechniki mają zamiar wykazać wpływ promieniowania słonecznego i szczątkowego oporu atmosfery na zmianę trajektorii lotu satelity. Te badania pozwolą na opracowanie nowych sposobów sprowadzania z orbity satelitów, które po zużyciu stanowią tzw. „kosmiczne śmieci” i krążąc przez kilka lat zagrażają innym satelitom.

Do przeprowadzenia eksperymentu zostanie wykorzystany żagiel, który po osiągnięciu docelowej orbity rozłoży się, osiągając wymiary: 200 cm x 10 cm, i wykorzystując zjawisko oporu atmosferycznego ściągnie satelitę w gęstsze warstwy atmosfery, gdzie ulegnie spaleniu.

W projekcie budowy satelity PW-Sat uczestniczą członkowie dwóch kół naukowych działających na Politechnice Warszawskiej: Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej (SKIK), we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Oprócz PW-Sat’a pokładzie Vegi polecą satelity  SwissCube-2, Xatcobeo, UNICubeSAT, Atmocube, e-st@r, UWE-4 i Goliat, a także czterysta - kilogramowy instrument LARES.

Film prezentuje model 3D satelity PW-Sat (Credits: Maciej Urbanowicz)

Zachęcamy do częstych odwiedzin i śledzenia naszego portalu. Na stronie kosmicznapolska.pl,  już niedługo pojawi się wywiad przeprowadzony z członkami Zarządu Studenckiego Koła Astronautycznego, w którym szeroko omawiane są sprawy związane z satelitą PW-Sat.

 

źródło: PAP, Maciej Urbanowicz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę