Rakietowe Podlasie - modelarnia PTR w Białymstoku

Share

Prace montażowe (Credits: PTR)Upór i systematyczność przynosi wymierne skutki. Efektem starań Piotraklub Sewastianika, podlaska grupa PTR otrzymała zgodę dowódcy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego na utworzenie pracowni modelarstwa kosmicznego. Rosnąca grupa modelarzy rakietowych skupiona przy współzałożycielu PTR miała problem logistyczny. Doraźnie dobierane miejsca na organizowane warsztaty z młodzieżą przestały wystarczać. Problemem było przewożenie materiałów modelarskich na miejsce zajęć oraz brak możliwości zainstalowania specjalistycznego sprzętu.

 

Grupa radziła sobie wykonując i dostarczając gotowe elementy – jednak odbywało się to ze stratą dla początkujących modelarzy. Brak stałego miejsca utrudniał też przygotowywanie bardziej skomplikowanych konstrukcji. Prace przy takich rakietach trwają o wiele dłużej niż jednorazowe warsztaty. Podzespoły i elementy wymagają wielodniowych prac. Młodzież była zmuszona do upraszczania konstrukcji. Technika rakietowa wymaga jakości prac i możliwości wymiany doświadczeń aby unikać błędów w sztuce modelarskiej. Ponadto własna modelarnia wpływa korzystnie na integrację grupy. Starania o modelarnię rozpoczęły się jesienią 2011r. Rozmowy i materiały multimedialne przekonały wyższych oficerów.

Logo Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (Credits: www.18pułkrozpoznawczy.pl)

Pracownię modelarstwa rakietowego PTR utworzono w obrębie sekcji modelarskiej klubu 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Prowadzone będą zajęcia dla początkujących i zaawansowanych modelarzy. Liczymy na powstanie grupy międzyśrodowiskowej, integrację środowisk: wojskowego i cywilnego. Modelarnia będzie współpracować z Politechniką Białostocką i kołami zainteresowań klubu garnizonowego. W kwietniu przekazano do użytkowania pomieszczenie. Z początkiem maja rozpoczęły się prace adaptacyjne. Sprzątanie i urządzanie modelarni, wszelkie prace wykonywane są własnymi siłami grupy i ochotników. Założyciele pracowni zapraszają wszystkich chętnych zainteresowanych modelarstwem. Zarówno uczestników warsztatów organizowanych w Supraślu, Białymstoku jak i początkujących modelarzy.

Prace montażowe (Credits: PTR)

„Powołanie tej modelarni to wyjątkowe wydarzenie. Pragnę podziękować Panu Markowi Niżyńskiemu, kierownikowi Klubu za opiekę i pomoc w przygotowaniach oraz Dowódcy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Panu Piotrowi Oleszczakowi za przełomową dla białostockiej grupy PTR decyzję o utworzeniu pracowni rakietowej” – komentuje Piotr Sewastianik.

Grupa wyłoniła też zespół i będzie realizować bardzo ambitny projekt „ Pierwszej Podlaskiej rakiety naddźwiękowej”. Jest to projekt rakiety eksperymentalnej, budowanej we współpracy z Politechniką Białostocką przy wsparciu finansowym lokalnych firm. Najmłodsi adepci sztuki rakietowej będą mogli przyglądać się postępom prac nad zaawansowanym projektem i zastosowaniem nowoczesnej technologii w technice rakietowej. Program i zakres działania wszystkich grup jest bardzo szeroki, daje niezwykłą sposobność zabawy na styku nauki, współzawodnictwa sportowego i aktywnej rekreacji dla dzieci i młodzieży. Atrakcyjny jest też dla pełnoletnich i dorosłych modelarzy.

Polskie Towarzystwo Rakietowe organizuje latem „Festiwal Meteor 2012” i drugi „Turniej Rakiet RDM”. Zapewne grupa, która w zeszłym roku przywiozła z pierwszego turnieju medale, przygotuje silną drużynę na tegoroczne starty.

Zapraszamy wszystkich podlaskich modelarzy chętnych do kontynuowania prac nad swoimi rakietami, budowy nowych modeli i pogłębiania wiedzy modelarskiej do pracowni w Klubie 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

źródło: Polskie Towarzystwo Rakietowe

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę