Kosmiczna Wioska / Forum Liderów NGO sektora Kosmicznego - relacja

Share

Przedstawiciele astronautycznych NGO skupieni wokół Kosmicznej Wioski (Credits:Artur Biernat)2 czerwca w Rzeszowie odbył się III Interaktywny Piknik Wiedzy "Dzień Odkrywców". Przedsięwzięcie zostało objęte patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz kanału Discovery Science. Zakres tematyczny i skala projektu sprawiły, że swój patronat przyznało także Centrum Nauki Kopernik. Tym razem w pokazach, prezentacjach i innych wydarzeniach podczas pikniku uczestniczyły ekipy animatorów z 45 instytucji, firm i organizacji.

Scena główna umiejscowiona w Centrum a od tego miejsca promieniście rozchodziły się poszczególne obszary tematyczne; Strefa Nauki, Edukostrada, Kraina Robotów, Park Techniki, Aleja Cywilizacji, oraz Aleja Gwiazd. W ramach Alei Gwiazd, po raz drugi stanęła Kosmiczna Wioska, - projekt koordynowany przez Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno Astronautyczne. Pośród 5 namiotów tworzących wioskę, prezentowały się ekipy mające wkład w rozwój technologii kosmicznych w Polsce, bądź działających na rzecz wejścia Polski w struktury ESA.

Odwiedzający Kosmiczną Wioskę mogli zobaczyć i zrozumieć zasady działania rakiet (Polskie Towarzystwo Rakietowe), zapoznać się z sukcesami polskich drużyn w konkursach łazików marsjańskich (Mars Society Polska). Dzięki zaangażowaniu Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaprezentowane zostały makiety pierwszego polskiego sztucznego satelity PW-Sat, oraz pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL LEM. W świat pozaziemskiej materii wprowadzało PASAA. Sekcja Inżynierii Kosmicznej (SIK) koła naukowego automatyków "Integra” przybliżała budowę balonu stratosferycznego.

Stoisko Polskiego Towarzystwa Rakietowego (Credits: Artur Biernat)

Jako, że termin pikniku zbiegł się w czasie z akcją medialną „Polska w ESA” mającą na celu informowanie społeczeństwa jakie korzyści da nam wstąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej, priorytetem dla wszystkich organizacji było to by każdego o tych korzyściach poinformować. W tym celu ruszyła strona http://www.polskawesa.pl, na której każdy może wyrazić poparcie dla tej inicjatywy i podpisać się pod petycją o pełne członkostwo Polski w ESA. Także na stanowiskach zbierane były podpisy, które jak się później okazało trafiły do prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego podczas spotkania parlamentarzystów z młodymi inżynierami i naukowcami w sejmie.

W dzień poprzedzający Piknik, oraz w dzień Pikniku przedstawiciele poszczególnych organizacji wzięli udział w "Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Sektora Kosmicznego w Polsce" Spotkanie dotyczyło długofalowej współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi z sektora kosmicznego a biznesem, administracją publiczną, nauką i Rządem. Poruszane kwestie dotyczyły:

Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Sektora Astronautycznego w Polsce (Credits: Artur Biernat)

- Współpracy wewnątrz środowiska NGO
- Korzyści jakie da Polsce przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej
- Współpracy pomiędzy NGO a Biznesem, Administracją, Instytutami Naukowymi, Rządem
- Zespołów studenckich, zastanawialiśmy się również  jak zainteresować środowiska studenckie do rozwoju technologii kosmicznych
- Ustanowienia Polskiej Nagrody Astronautycznej – szczegółowe zasady przyznawania nagrody
- Współpracy polskich NGO’ sów astronautycznych z organizacjami zagranicznymi
- Jak zdobywać fundusze

By zapoznać się z treścią raportu z przebiegu Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Sektora Kosmicznego w Polsce kliknij tutaj, by zyskać dostęp musisz być zarejestrowanym użytkownikiem serwisu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę