Robot wywalczył kosmiczną nagrodę dla pięciorga gimnazjalistów

Share

Finaliści konkursu astrobot (Credits: Planetpr.pl)Drużyna nastoletnich inżynierów w składzie: Tomasz Cienkowski z Tłuchowa, Julian Molski z Poznania, Agnieszka Osińska z Torunia, Mateusz Sieniawski z Olsztyna, Zofia Sorbjan z Warszawy to finaliści II edycji konkursu ASTROBOT, który zakończył się w niedzielę 23 marca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zwycięska drużyna młodych inżynierów pojedzie latem na wyprawę za koło podbiegunowe – do miejscowości Andøya w Norwegii. Odwiedzą tam bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.

I etap konkursu polegał na wymyśleniu misji badawczej do dowolnego ciała niebieskiego. Spośród ponad setki nadesłanych esejów konkursowych Jury wybrało trzydzieści najlepszych prac i zaprosiło ich autorów na cztery dni do Warszawy.

Od czwartku 19 marca gimnazjaliści, którzy pomyślnie przeszli I etap konkursu i zostali zakwalifikowani do II części, mieli niebywałą szansę odwiedzić Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (Centrum Kontroli Misji satelity LEM) i interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik. Wysłuchali także koncertu muzyki poważnej pod rozgwieżdżoną kopułą planetarium Niebo Kopernika. Obejrzeli też projekty badawcze swoich starszych kolegów – finalistów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014).

Roboty wykonane przez uczestników konkursu (Credits: Planetpr.pl)


Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na temat analizy zdjęć satelitarnych, w warsztatach psychologicznych, informatycznych i poświęconych sztuce publicznej prezentacji tematów naukowych. Zajęcia poprowadził dr Marcin Stolarski, zwycięzca polskiej edycji FameLab. Autorzy pięciu najlepszych esejów poświęconych badaniom kosmosu mieli również szansę opowiedzieć o swoich pomysłach. Za najciekawszą prezentację Jury nagrodziło Zofię Kaczmarek z Torunia.

W niedzielę odbył się finał konkursu ASTROBOT - Turniej Robotów Badawczych. Uczestnicy podzieleni na 6 pięcioosobowych zespołów, zgodne, w grupach budowali i programowali  swoje maszyny. To konstrukcja i program robotów miały zadecydować o zwycięstwie jednej z drużyn. Uczniowie dopiero w sobotę poznali zadania konkursowe, które sędziowie postawili przed ich robotami.

Niedzielny poranek był bardzo emocjonujący. Każdy ze zbudowanych robotów miał trzy próby startowe. Najlepiej poszło maszynie zbudowanej przez Tomka, Juliana, Agnieszkę, Mateusza i Zosię, którzy tym samym wygrali wyprawę do Norwegii.

Finałowa trzydziestka rozjechała się już do domów, zabierając ze sobą wspomnienia z czterech dni wspólnych zajęć oraz nagrody rzeczowe w postaci książek popularno-naukowych.

Piątka zwycięzców ponownie spotka się latem, by – już bez tremy i stresu – nauczyć się czegoś nowego o badaniach Kosmosu.

W Polsce jest wiele młodych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. To właśnie z myślą o nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, stworzyliśmy po raz drugi możliwość spotkań w inspirującym środowisku,  by zachęcić do rozwijania pasji związanej z naukami ścisłymi – mówi dr inż. Tomasz Barciński  z Mars Society Polska, przewodniczący konkursowego Jury. 

(Credits: Planetpr.pl)

Organizatorami konkursu są dwa stowarzyszenia od wielu lat zajmujące się popularyzacją nauki: Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Więcej informacji na stronie konkursu:www.astrobot.pl

źródło: Katarzyna Banaś PlanetPR

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę