Europejskie zawody łazików marsjańskich w 2014 w Polsce

Share

Magma White z detektorem LIFE (Credits: ABM SE)W dniu 8 października na terenie toruńskiej kopalni Wienerberger odbyła się specjalna symulacja łazika Magma White zorganizowana przez Mars Society Polska. Trzy szkoły, w tym z Polski i z Indii, a następnie uczestnicy IV Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej miały okazję zdalnie połączyć się przez Internet z łazikiem Magma White i wykonać kilka zadań według starannie opracowanego scenariusza.

Symulacji towarzyszyła konferencja prasowa realizowanego przez MSP i wspieranego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu rozwoju polskich studenckich łazików marsjańskich oraz pokaz laserowego detektora L.I.F.E., budowanego wspólnie przez MSP, ABM Space Education i Uniwersytet w Innsburcku, w ramach programu współpracy polsko-austriackiej.

Podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłoszono, że w 2014 roku w Polsce po raz pierwszy odbędą się  zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge.

Wiadomo, że zawody odbędą się późnym latem i potrwają trzy dni. Do rywalizacji staną ekipy składające się ze studentów i absolwentów. Będą oni mogli korzystać ze wsparcia pracowników uczelni, jak i firm prywatnych. Jak poinformowali organizatorzy - drużyny zostaną ocenione w czterech konkurencjach: inżynierskiej, terenowej, ratunkowej oraz naukowej. Równie ważnym oraz punktowanym zadaniem będzie prezentacja projektu.
Przykładowe zadania, które będą realizować roboty zaprezentowano podczas symulacji łazika Magma White.

"Organizacja European Rover Challenge w Polsce, to nie tylko duże wyróżnienie dla naszego kraju, który dopiero co wstąpił do Europejskiej Agencji Kosmicznej i chce się promować w tym zakresie na świecie" - mówi Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society. "To także możliwość na zaistnienie kolejnych, zdolnych i ambitnych zespołów studenckich z Polski oraz dla ekip z innych państw europejskich. Wstępnie zainteresowanie wyraziły już drużyny włoskie i litewskie".- dodaje.

"Tym razem współpraca będzie jeszcze szersza, oprócz projektów studenckich i naukowych, przewidzieliśmy także komponent edukacyjny dla dzieci. Poprowadzimy lekcje i zajęcia dodatkowe, które zachęcą najmłodszych do odkrywania tajemnic rządzących wszechświatem. Obecnie jesteśmy na etapie organizacyjnym, ustalamy lokalizację oraz rozpoczynamy rozmowy z potencjalnymi sponsorami tego prestiżowego wydarzenia' - mówi Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

(Credits: Mars Society Polska)

Zawody European Rover Challenge, to wynik współpracy Mars Society Polska, ABM Space Education oraz Austriackiego Forum Kosmicznego. Dotychczas, w ramach polsko-austriackiego partnerstwa zrealizowano m.in. testy łazika Magma White w górach Dachstein w Austrii oraz na Marokańskiej Saharze w ramach misji Mars 2013. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Austriackie Federalne Ministerstwo Nauki i Badań wspierają także projekt Magma-Laser, w ramach którego rozwijany jest detektor mikroorganizmów L.I.F.E zainstalowany na łaziku Magma White i przeznaczony do pracy na Arktyce, a w przyszłości - na innych planetach.

Do stycznia 2014 organizatorzy planują także szereg spotkań ze studentami oraz potencjalnymi sponsorami zespołów w wielu miastach Polski, w celu zachęcenia ich do udziału w zawodach.

źródło: Mars Society Polska, Planet PR

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę