Test łazika Magma White na marokańskiej pustyni - aktualizacja

Share

Łazik Magma White (Credits: ABM Space Education)

Łazik Magma White z Torunia posłuży jako platforma testowa podczas najnowszej symulowanej misji marsjańskiej organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne.

27 stycznia br. Zespół  ABM Space Education dotarł na miejsce, na pustynie na południu Maroka.

Na stronie Mars Society Polska, możemy przeczytać:

"Pustynia na południu Maroka stanowi znakomity analog Marsa i od dłuższego czasu prowadzone są tam badania z tej dziedziny.

Misja Mars 2013 to pierwsza duża symulacja, w której bierze udział około 20 zespołów naukowych z Europy i USA (w tym pracownicy ESA i zespół z NASA).

ABM SE jest jedynym podmiotem z Polski, a zarazem jedną z niewielu firm biorących udział w misji, obok instytucji naukowych i stowarzyszeń. Wraz z ABM SE w wyjeździe uczestniczą członkowie Mars Society Polska, a w kolejnej wersji łazika marsjańskiego Magma White zainstalowane są podzespoły naszych partnerów – firm TME, Archimedes i EPAR. Jednak podstawowym celem misji jest próba uruchomienia zdalnej łączności z łazikiem za pośrednictwem satelity. Docelowo łazik będzie sterowany z Insbrucka, do którego zespół przenosi się 9 lutego. Łazik pozostaje na pustyni, pod okiem jedynie austriackiego personelu pomocniczego. Będzie symulowane 10 minutowe opóźnienie sygnału radiowego. Robot pozostaje na pustyni, jak prawdziwy łazik w miejscu lądowania".

Łazik Magma White został dostosowany do testów dzięki współpracy technologicznej ABM SE oraz firm TME i Archimedes, które dostarczyły specjalistycznych komponentów.

Ekipa ABM SE zabrała ze sobą sprzęt elektroniczny, który będzie integrowany z robotem na pustyni. Na pokładzie robota zainstalowano już detektor L.I.F.E, skonstruowany przez austriacko-amerykański zespół biologów i inżynierów. Urządzenie będzie poszukiwać śladów życia w niegościnnym terenie przypominającym powierzchnię Marsa. To pierwszy test użytkowy sprzętu, który w przyszłości może zostać użyty w prawdziwej misji na Czerwoną Planetę.

Jedna z symulacji przeprowadzona przez Austriackie Forum Astronautyczne (Credits: http://www.oewf.org)

Po Analizach satelitarnych zdjęć terenu – jak w prawdziwej misji kosmicznej,  które pozwolą wybrać najciekawsze pod względem naukowym i najłatwiejsze do pokonania dla robota obszary –  („miejsce lądowania”) zespół ABM SE Zespół ABM SE udał się w drogę do Casablanki. 

04 lutego zespół ABM SE dotarł do celu podróży, a dzień później po pierwszym uruchomienu robota w ''miejscu lądowania'' rozpoczęły się próbne jazdy. Stanowisko zespołu składa się z jednego namiotu obozowego, jazdy prowadzone są w okolicy obozu w trybie testowym. Dodatkowo zainstalowane zostały nowe moduły elektroniczne. Na platformie robota zamontowano również detektor L.I.F.E.

Wczoraj, 06 lutego odbyły się jazdy w trybie próbnym, podczas których przeprowadzone zostały testy łączności w polu oraz zdolności robota do poruszania się w lokalnym terenie. Według zespołu ABM SE układ jezdny zdał egzamin na piątkę.

Ponadto udało się nawiązać zdalną łączność z robotem z Polski. Robot przesyła obraz i odbiera polecenia zarówno z obozu na Saharze, jak i z centrali firmy ABM Space Education w Toruniu. 

08 lutego zespół ABM SE pożegnał się z Marokiem i łazikiem, który został w obozie pod opieką załogi z Austrii. 

Dzień później 09 lutego obóz bazowy na pustyni odwiedził marokański Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespół ABM SE przeprowadził udaną symulację sterując Magmą zdalnie z Insbrucka.  Delegacja władz Maroka była pod wrażeniem podkreślając wagę i potencjał dla  wspólnych projektów z udziałem marokańskich władz i uniwersytetów oraz międzynarodowych zespołów naukowo-technologicznych testujących swój sprzęt. Ekspedycja Mars2013 ma oficjalną aprobatę Króla Maroka.

11 lutego misja oficjalnie wystartowała. O godzinie 10:00  rozpoczęło się pierwsze wyjście w skafandrze na symulowaną powierzchnię Marsa.  Astronauci wykonali szereg zaplanowanych eksperymentów. W międzyczasie łazik Magma White operował w pobliżu bazy. Testowana była przede wszystkim obsługa robota w trybie 10 minutowego opóźnienia sygnału. Wydarzeniem dnia była  łączność trójstronna pomiędzy Mission Support Center w Innsbrucku, bazą symulacji w Maroku i Międzynarodową Stacją Kosmiczną! 

Testy skafandra marsjańskiego oraz  Magmy2 (Credits: ABM Space Education)

12 lutego eksperyment zaplanowany na popołudnie zaczął się punktualnie. Niestety z niewiadomych przyczyn nastąpiła całkowita utrata łączności z podstawowym systemem łazika. Przez cały wieczór zespół ABM SE prowadził zdalną diagnostykę i próby naprawy z udziałem załogi bazy. Część tych działań prowadzona była w trybie symulacji, z 10-minutowym opóźnieniem, w końcu zapadła decyzja by powrócić do naprawy następnego dnia. 

13 lutego w momencie ponownej próby naprawienia problemu robot niespodziewanie od razu się zgłosił. Dzięki napotkanym problemom symulacja stała się bardzo realistyczna. Zarówno zespół ABM SE jak i Centrum Kontroli stwierdziło, że było to znakomite ćwiczenie radzenia sobie w sytuacji awaryjnej. Tego dnia odbyła się także jazda testowa, po której zespół przeniósł się oraz kontrolę z powrotem do Torunia. 

Od 23 do 26 lutego prowadzone będą zdalne operacje z siedziby firmy w Toruniu. Przewidziane są kolejne eksperymenty z modułem L.I.F.E, wspólny test z węgierskim łazikiem PULI oraz test współpracy z austriackim skafandrem.

Centrum kontroli misji w Insbrucku (Credits: ABM Space Education)

15 lutego przeprowadzona została także udana prezentacjadla delegacji z ESA, która była obecna na warsztatach w Warszawie. Obraz z kamery robota i polecenia były przykazywane z Sahary, ze wsparciem centrum z Innsbrucka, do Torunia i Warszawy. Połączone zostały 4 geograficzne lokacje, załoga saharyjska, personel z Innsbrucka, 2 zespoły ABM i odbiorcy prezentacji – delegacja ESA. 

 

Kierownictwo projektu ABM Mars2013:

• Sebastian Meszyński, doktorant z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK - kierownik sekcji robotyki

• Robert Wojciechowski, student V roku Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK - kierownik zespołu IT

• Mateusz Miernik, student V roku Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK - kierownik centrum wsparcia  misji Toruń,

• Mateusz Józefowicz, absolwent UMK, kierownik zespołu logistyki i planowania

• Mariusz Drost, student IV roku automatyki i robotyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK - programowanie elektroniki

• Karolina Brodzińska, doktorantka z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK - wsparcie IT i archiwizacja danych naukowych

 

Wydarzenie na bieżąco komentowane będzie na stronie ABM SE pod LINKIEM: http://www.abmspace.com/index.php/News/Article20

Więcej na stronie organizatora: http://www.oewf.org/cms/mars2013-marokko-simulation.phtml

źródło: Mars Society Polska,  ABM SE

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę