Łazik SCORPIO 2 - polska konstrukcja na URC 2012

Share

xyW styczniu bieżącego roku dobiegła końca rejestracja zespołów, które zmierzą się ze sobą podczas konkursu University Rover Challenge.  Zarejestrowało się dziesięć zespołów, siedem z USA, dwa z Kanady, oraz polski - SCORPIO 2. W tym roku zawody URC odbędą się w dniach 31 maja 2 czerwca na pustyni w Utah w pobliżu pustynnego analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station.

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży akademickiej do rozwijania technologii kosmicznych potrzebnych podczas przyszłych załogowych misji na Księżyc oraz Marsa. Głównym założeniem łazika jest pomoc astronautom w pracach badawczych jak i serwisowych. Co roku zadania stojące przed ekipami ulegają pewnym modyfikacja lecz można wyróżnić cztery główne kategorie:

 • zadanie geodezyjne - określenie współrzędnych markerów rozmieszczonych w terenie.
 • badanie gruntu - przebadanie próbki gruntu pod kątem obecności w nim życia.
 • wsparcie astronautów - jak najszybsze odnalezienie astronautów w terenie i dostarczenie im apteczek.
 • zadanie serwisowe - różne zadania do wykonania na sprzęcie znajdującym się w bazie, m.in. pomiar napięcia baterii słonecznych, podłączanie wtyczek do gniazd, a także przełączanie przełączników i dokręcanie śrub.

Konstruktorzy łazika SCORPIO 2, to głównie studenci Politechniki Wrocławskiej zrzeszonych w kole naukowym OFF-ROAD działającym przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, w tym jeden doktorant.  Opiekunem koła jest prof. dr hab. inż Piotr Dudziński, prof. zw. PWr.

Zespół PWR Rover Team:

 • Łukasz Leśniak, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 3 rok
 • Jan Nowak, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 3 rok
 • Michał Ogórek, Automatyka i Robotyka, Wydział Elektroniki, 4 rok
 • Jędrzej Siemieński, Automatyka i Robotyka, Wydział Elektroniki, 4 rok
 • Michał Banasiak, Automatyka i Robotyka, Wydział Elektroniki, 4 rok
 • mgr inż. Krystian Jankowski, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki
 • Paweł Stasiak, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 4 rok
 • Jan Unold, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 1 rok
 • Maksymilian Kowalczuk, Mechanika, Wydział Mechaniczny, 2 rok
 • Rafał Sokaluk, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 1 rok
 • Krzysztof Szczurek, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 1 rok
 • Marcin Samsel, Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny, 3 rok

Podział obowiązków jest naturalny - studenci Wydziału Mechanicznego zajmują się mechaniką, manipulator został zaprojektowany przez Pawła Stasiaka, rama i zawieszenie jest dziełem Łukasza Leśniaka. Studenci Wydziału Elektroniki są odpowiedzialni za sterowanie, komunikacje bezprzewodową, elektronikę. Pracę elektroników koordynuje Michał Ogórek.

Projekt jest finansowany głównie ze środków Wydziału Elektroniki i Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej oraz dzięki pomocy wielu sponsorów. Wyjazd jest współfinansowany ze środków Politechniki Wrocławskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stowarzyszenia Mars Society Polska. W przypadku MSP, jest to kolejny projekt polskiego łazika, po Skarabeuszu, Magmie, Magmie2, Copernicusie i Scorpio, któremu wsparcia udziela ta organizacja.

Konstruktorzy bazując na doświadczeniu zdobytym w zeszłej edycji konkursu oraz na nowych pomysłach, chcą zbudować uniwersalny i niezawodny pojazd, który sprawdzi się nie tylko podczas konkursu, ale będzie służył studentom, którzy będą mogli rozszerzyć jego możliwości dzięki dalszej rozbudowie.

Poniżej przypominamy filmowe podsumowanie udziału polskich drużyn na ubiegłorocznych zawodach URC, które wygrała drużyna łazika Magma2, zaś drużyna łazika Scorpio zajęła wysoką czwartą lokatę.


Polskie Drużyny na URC 2011 (Credits: Kosmicznapolska.pl)

Więcej informacji na temat konstrukcji SCORPIO 2 pojawi się w drugiej połowie maja, bezpośrednio przed URC 2012. Zapraszamy!

Strona projektu: http://www.scorpio.pwr.wroc.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę