Kosmiczne rozwiązania nagrodzone medalami

Share

Logo CBK PAN (Credits: CBK PAN)W Polsce na 1mln mieszkańców przypada około 60 patentów rocznie. Dla porównania w Japonii jest to 3 tysiące  patentów. „Jeżeli nawet przyjmiemy, że połowa tych japońskich to są gadżety i zabawki, które zresztą czasem przynoszą ogromne zyski to i tak jest 25 razy więcej wynalazków niż w Polsce” – informuje  Adam Rylski, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Jedną z barier stanowią wysokie koszty procedur ochrony międzynarodowej.Tymczasem z roku na rok w Polsce pojawia się więcej wartościowych rozwiązań o znaczeniu międzynarodowym. Tegoroczna Warszawska wystawa IWIS w hotelu Gromada  odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i  była  największą z organizowanych do tej pory.  W Wystawie uczestniczyli wystawcy z 18 krajów z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, którzy przedstawili ponad 280 rozwiązań innowacyjnych. Polskie instytucje sfery nauki, przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy zaprezentowali około 200 innowacyjnych rozwiązań.

Unikatowe rozwiązania inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN docenili zarówno zagraniczni wystawcy jak i członkowie Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej  oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców.  Centrum otrzymało aż 5 medali, w tym jeden złoty z wyróżnieniem za Samo wbijające się wielofunkcyjne urządzenie do głębokich badań podpowierzchniowych KRET ( doc. dr hab. Marek Banaszkiewicz, dr inż. Jerzy Grygorczuk,  dr inż. Karol Seweryn i dr inż. Roman Wawrzaszek).

Pozostali nagrodzeni to:

Złoty medal:

- Dipolowa antena do pomiaru trzech składowych pola elektromagnetycznego (mgr Marek Morawski wraz z zespołem),

- Wielofunkcyjne urządzenie do płytkich badań podpowierzchniowych MUPUS (doc. dr hab. Marek Banaszkiewicz, dr M. Hłond, mgr inż. S. Gadomski, dr inż. Jerzy Grygorczuk, inż. J. Krasowski, dr W. Marczewski, prof. T. Spohn),

- Zespół cyfrowy sterowania zasilacza lokalnego oscylatora heterodynowego instrumentu HIFI (dr inż. Piotr Orleański wraz z zespołem).

Srebrny medal:

- System wyznaczania kierunku pomiaru spektrometru obrazującego (dr inż. Mirosław Rataj wraz z zespołem).

źródło: CBK

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę