Start satelity BRITE-PL Lem już za 4 tygodnie

Share

Makieta pierwszego polskiego satelity naukowego Lem BRITE-PL (Credits: CBK)Pierwszy polski satelita naukowy Lem wystartuje w kosmos 21 listopada br. o  godzinie 7:10:11 UTC z kosmodromu Jasnyj na pokładzie rakiety Dniepr. Oprócz Lema w rakiecie znajdzie się 27 innych satelitów. Będzie to zatem rekordowy lot, nigdy wcześniej podczas jednego startu nie wyniesiono w kosmos aż tylu satelitów.

 

 

Heweliusz, drugi z polskich satelitów konstelacji BRITE-PL jest w fazie ostatecznego montażu  w pomieszczeniu o podwyższonej czystości w CBK PAN przed przystąpieniem do testów środowiskowych. Będą to testy EMC w Wojskowej Akademii Technicznej, testy wibracyjne w Berlinie oraz testy w komorze termiczno-próżniowej CBK PAN.

 Mgr inż. Tomasz Zawistowski z makietą jednego z satelitów BRITE-PL (Credits: Grzegorz Jakubowski / PAP)

Przetarg na wyniesienie na orbitę okołoziemską polskiego satelity naukowego wygrała firma China Great Wall Industry Corporation. Heweliusz zostanie wyniesiony w kosmos na pokładzie rakiety Long March LM-4  prawdopodobnie końcem grudnia bieżącego roku.

Po wystrzeleniu zarówno Lem jak i Heweliusz znajdą się na orbicie okołoziemskiej 600 km nad powierzchnią Ziemi.

Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Polscy badacze chcą m.in.  zbadać mechanizm konwekcji, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

Satelita Lem w wyrzutniku XPOD (Credits: Brite-pl.pl)

Satelita Heweliusz,  tym różni się od swojego  poprzednika Lema, iż komponenty z których jest budowany wyprodukowane  będą w większości w Polsce.

Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały  opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest między innymi teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę