Dwudziesty dziewiąty odcinek z serii BRITE-TV

Share

32 metrowy radioteleskop w Piwnicach (Credits: Wikopedia)Dwudziesty dziewiąty odcinek z serii BRITE-TV, Katedrę Radioastronomii w Piwnicach Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Katedra Radioastronomii jest częścią Centrum Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Znajduje się w Piwnicach, 15 km od Torunia. Najważniejszym instrumentem, unikalnym w Europie środkowo-wschodniej, jest 32m teleskop, który uczestniczy w światowej sieci VLBI. Grupy badawcze Katedry uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych i rozwojowych.


Dwudziesty dziewiąty odcinek z serii BRITE-TV/ Credits - dr inż. Marcin Stolarski, CBK PAN

Aktywność naukowa obejmuje badania różnych obiektów astrofizycznych: kwazarów, radiogalaktyk, pulsarów, maserów międzygwiezdnych i układów planetarnych.

Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga jak najściślejszej współpracy radioteleskopów na całym globie. Radioteleskopy Centrum Astronomii UMK uczestniczą w tym międzynarodowym przedsięwzięciu od blisko 30 lat. W Europie współpraca ta jest koordynowana przez konsorcjum pn. European VLBI Network (EVN) skupiające wszystkie obserwatoria radioastronomiczne na kontynencie. 27 maja 2009 Zarząd EVN wybrał nowego przewodniczącego. Został nim prof. dr hab. Andrzej Kus. 

Polecamy także wcześniejsze odcinki serii dostępne na kanale BRITE-TV w serwisie Youtube

źródło: CBK PAN, http://www.astro.uni.torun.pl/

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę