Satelita Heweliusz oficjalnie ochrzczony

Share

Satelita LEM w specjalnym pancerzu majacycm go chronić przed wpływem czynników zewnętrznych. Napis na czerwonej plakietce inforumje o potrzebie usunięcia pancerza przed lotem (Credits: KosmicznaPolska.pl)Dnia 21 kwietnia 2012 miała miejsce oficjalna uroczystość nadania imienia "Heweliusz" satelicie, budowanemu w Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach konsorcjum BRITE. Heweliusz oraz "ochrzczony" w połowie września Lem, to pierwsze polskie satelity naukowe. Środki na ich budowę i start wyasygnowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z wydarzeniem, Pani Profesor Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przysłała list do Dyrektora CBK Pana Profesora Marka Banaszkiewicza.

Rodzicami chrzestnymi satelity Heweliusz zostali Laureaci konkursu "BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy". Patronat honorowy konkursu sprawował Minister Edukacji Narodowej. Słowo do Dyrektora CBK i laureatów konkursu skierował Pan Minister Tadeusz Sławecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu. Na sobotniej uroczystości reprezentował go Dyrektor z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Pan Jacek Falkowski. Przeczytał on słowa Ministra, w których m.in. składał gratulacje wszystkim laureatom i życzył, aby - zgodnie z łacińską maksymą per aspera ad astra - poprzez pogłębianie wiedzy, zdobywanie i rozwijanie umiejętności stali się w przyszłości wybitnymi badaczami gwiezdnych przestworzy.

Na uroczystości obecny był również Pan Profesor Janusz Lipkowski, Przewodniczący Rady Kuratorów z Wydziału III Polskiej Akademii Nauk.

Wszyscy zaproszeni goście wysłuchali trzech ciekawych wykładów podczas których, Dr Piotr Orleański, z-ca Dyrektora CBK ds. Rozwoju i Technologii, opowiadał o projekcie BRITE-PL oraz objaśniał budowę i zadanie satelitów Lem oraz Heweliusz. Profesor Józef Smak z Centrum Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika przedstawił postać patrona satelity - Jana Heweliusza - i jego ponadczasowe osiągnięcia naukowe. Dr Grzegorz Szychliński, zastępca Dyrektora Muzeum Historycznego w Gdańsku, opowiedział o zegarze pulsarowym - pierwszym tego typu zegarze na świecie - zainstalowanym w Gdańsku na wieży kościoła św.Katarzyny. Jak się później okazało, zegar znajduje się dokładnie 15 m nad grobem Jana Heweliusza.

 

Testy komputera pokładowego satelity Heweliusz (Credits: KosmicznaPolska.pl)

Satelity Heweliusz i Lem powstają w ramach międzynarodowego projektu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Wraz z czterema siostrzanymi obiektami (budowanymi w Austrii i Kanadzie) zostaną umieszczone na orbicie na wysokości 800 km.

Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Polscy badacze chcą m.in.  zbadać mechanizm konwekcji, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

W listopadzie ubiegłego roku pierwszy polski satelita naukowy LEM, po raz  pierwszy został zintegrowany i pokazany w swoim ostatecznym kształcie.  Testy satelity trwają nieprzerwanie po to by był on gotowy do  wyniesienia na  orbitę wokółziemską końcem września bieżącego roku. Lem wystartuje na pokładzie  rosyjskiej rakiety Dniepr. Start rakiety nastąpi z kosmodromu Jasnyj.


Satelita Heweliusz,  tym różni się od swojego  poprzednika Lema, iż komponenty z których jest budowany wyprodukowane  będą w większości w Polsce. Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały  opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest między innymi teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

źródło: Strona projektu BRITE-PL, materiały własne

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę