Ostatnie testy satelity BRITE-PL Lem

Share

Satelita Lem w swoim ostatecznym kształcie (Credits: CBK PAN)Pierwszy polski satelita naukowy LEM przechodzi aktualnie szereg testów mających na celu przygotowanie go do startu, który ma odbyć się 28 września bieżącego roku z kosmodromu pod miastem Jasnyj w Rosji, niedaleko granicy z Kazachstanem.  W ostatnich dniach badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wkrótce ma być też sprawdzana komunikacja satelity ze stacją naziemną.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP szef projektu "BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy" Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, w poniedziałek i wtorek Lem przechodził na WAT test EMC (Electromagnetic Compatibility), w którym sprawdzana była m.in. zgodność i współpraca poszczególnych zespołów satelity. Poza tym testowana była też praca anten i ich komunikacja z satelitą. "Do tej pory dysponowaliśmy tylko symulacjami, a nie mieliśmy odpowiednich urządzeń ani infrastruktury, żeby stwierdzić, jak to wygląda" - powiedział szef projektu.

"Staramy się obsługiwać go w warunkach podwyższonej czystości. (...) Dbamy o to, żeby do środka satelity nie dostały się zanieczyszczenia" - powiedział Zawistowski i przyznał, że mogłyby one ograniczyć możliwości satelity. "Ale podczas testów wyniesiemy go z czystej komory. Będzie mógł spojrzeć na gwiazdy i wykonać zdjęcia obiektywem" - dodał rozmówca PAP.

Na koniec satelita musi przejść pomyślnie testy komunikacji ze stacją kontroli naziemnej, która znajduje się w instytucie Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Po tych testach Lem ma zostać umieszczony w pomieszczeniu o podwyższonej czystości gdzie będzie czekać do ostatniego przeglądu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę