Film z przebiegu misji BOBAS 7

Share

Moment rozerwania balonu (Credits: BRITE-TV)Dnia 6 grudnia o godzinie 11.00 w Centrum Astronomicznym im. M.  Kopernika odbyło się oficjalne otwarcie stacji naziemnej do  komunikacji z satelitami konstelacji BRITE. Po przecięciu wstęgi zostało zademonstrowane działanie stacji poprzez  odbiór transmisji telemetrycznej z balonu stratosferycznego BOBAS 7, który został wypuszczony z terenu instytutu IMGW w Legionowie.

Transmisję z balonu mogli odbierać także radioamatorzy. Balon pokonał dystans ponad 200 km , wzniósł się na wysokość 33 km i  po pęknięciu powłoki (na skutek różnicy  ciśnień) jego gondola wyposażona w aparaturę zaczęła opadać na  spadochronie. Gondola upadła kilka kilometrów za granicą polski na terenach Białorusi. Odzyskanie gondoli trwało kilka tygodni, podczas których prowadzone były oficjalne rozmowy.

Na kanale BRITE-TV, w serwisie Youtube, jest już dostępne nagranie prezentujące przebieg misji.


Film prezentujący przebieg lotu Balonu Bobas 7 (Credits: Youtube/Brite-TV)

Źródło: Brite-TV, Kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę