Testowanie robotów kosmicznych na modelu autonomicznego helikoptera

Share

Zbudowany w CBK PAN manipulator na bezzałogowym śmigłowcu Aquila podczas lotu testowego w dniu 13.01.2012 (Credits: CBK PAN)Zespół Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej w ramach realizowanego wspólnie z Katedrą Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie projektu „Testowanie robotów kosmicznych na modelu autonomicznego helikoptera” przeprowadził serię testów manipulatora zbudowanego w Centrum Badań Kosmicznych zintegrowanego na bezzałogowym śmigłowcu.

Testy manipulatora podzielono na kilka etapów. Pierwszy z testów odbył się 22.12 2011, zaś drugi etap 13.01.2012. Loty śmigłowca wyposażonego w manipulator, ze względu na niesprzyjającą pogodę odbywały się wewnątrz wynajętej hali.

Podczas testów przeprowadzono różne sekwencje ruchów manipulatora, a wpływ tych ruchów na zachowanie śmigłowca kompensowany był ręcznie poprzez układ zdalnego sterowania śmigłowcem.

Dzięki umieszczonym na końcówce manipulatora układów akcelerometrów mierzących przyspieszenia zbierano dane, które posłużą do późniejszej analizy, dane zbierane były również z autopilota śmigłowca.

Następnym etapem będą testy, podczas których śmigłowiec będzie odbywał lot autonomiczny.

źródło: CBK PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę