BRITE-PL dla WOŚP - wylicytuj miejsce na panelu satelity Heweliusz

Share

Logo XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Credits: WOŚP)Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2012 roku Centrum Badań Kosmicznych zaoferowało miejsce na panelu satelity naukowego Heweliusz. Na udostępnionym miejscu zostanie wygrawerowany napis zaproponowany przez zwycięzcę aukcji w porozumieniu z Fundacją WOŚP. Napis musi być zgodny z przyjętymi normami obyczajowymi i polskim prawem. Do wylicytowania są trzy pola o zbliżonej do siebie wielkości: jedno pole o wymiarach 40x80 mm i dwa pola o wymiarach 35x80 mm.

Z okazji akcji piętnasty odcinek serii BRITE-TV poświęcony jest temu wydarzeniu.


Piętnasty odcinek z serii BRITE-TV mówi o budowie satelity PW-Sat / Credits - dr inż. Marcin Stolarski, CBK PAN

Członkowie zespołu BRITE-PL, podczas finału WOŚP będą w studiu TVP. Wejście na żywo planowane jest 2012.01.08 (niedziela) około godziny 10:30.

W ubiegłym roku CBK wspólnie z WOŚP oferowało możliwość zakupu miejsca na panelach satelity BRITE-PL Lem. Sylwetki zwycięzców zeszłorocznych aukcji pisaliśmy w osobnym artykule dostępnym pod linkiem.

To nie pierwsza kosmiczna inicjatywa podjęta przez WOŚP, podczas XV Finału WOŚP, 14 stycznia 2007 r naukowcy z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach k. Torunia wraz z Planetarium wysłali w kosmos sygnał radiowy w kierunku kilku gwiazd, m.in. do najjaśniejszej i jednej z najbliższych, jaką jest Syriusz.
Sygnał wysłany został na częstotliwości wodoru neutralnego, pomnożonego przez wartość liczby π (PI). Cała operacja była możliwa dzięki największemu w Europie Środkowo-Wschodniej radioteleskopowi. Olbrzymia antena o średnicy 32 metrów, która na co dzień służy do słuchania kosmosu, tym razem posłużyła jako nadajnik.
Za jej pośrednictwem wysłany został sygnał, czyli zakodowany na falach radiowych obraz "kosmicznego" serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gigantyczna antena wzmocniła sygnał 1 000 000 razy!
Postępy na drodze sygnału można na bieżąco śledzić dzięki dynamicznym licznikom umieszczonym na stronie: http://www.planetarium.torun.pl

Źródło: CBK PAN, WOŚP

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę