Satelity pomogły strażakom w przygotowaniach do Euro 2012

Share

Ćwiczenia Carpathex 2011 (Credits: CBK)Zespół Obserwacji Ziemi oraz Centrum Informacji Kryzysowej działające przy CBK PAN wspomogły pracę Państwowej Straży Pożarnej w czasie ćwiczeń Carpathex 2011, odbywających się w dniach 13-16 września 2011 w województwie podkarpackim.

Ćwiczenia sprawdziły możliwości operacyjne strażaków z Polski, Czech, Węgier i Ukrainy, które mają być wykorzystywane w trakcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, organizowanych przez Polskę i Ukrainę w 2012 r.

Aktywne uczestnictwo analityków i specjalistów z CBK PAN przez cały czas ćwiczeń w sztabie pomogło sprawdzić technologie geoprzestrzenne w czasie rzeczywistych działań ratowniczych.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia uruchomiono mechanizm wsparcia satelitarnego GMES- SAFER, który dostarczył dane i mapy przydatne dowódcom przy podejmowaniu decyzji. Oprócz tego zespół Centrum Informacji Kryzysowej dyżurujący całodobowo w Warszawie, wykonał  szereg analiz dotyczących działań ratowniczych.

Mapa poglądowa używana podczas ćwiczeń Carpathex 2011 (Credits: CBK)

Do zadań zespołu GMES należało wsparcie pracy sztabu poprzez:

  • wykorzystanie istniejących map cyfrowych i zdjęć satelitarnych (wizualizację, interpretację i analizy)
  • prezentację i analizę danych satelitarnych  pozyskanych w czasie ćwiczeń (testowa aktywacja systemu SAFER)
  • bieżące odwzorowywanie na mapach informacji powstających w toku działań
  • generowanie dodatkowych map i analiz samodzielnie oraz na stanowisku analitycznym w Warszawie (wraz z transmisją danych): mapy przejezdności dróg, mapy z potencjalnymi lądowiskami dla śmigłowców, symulacje wystąpienia powodzi z analizą terenów zagrożonych zalaniem, mapy czasowej dostępności terenu, mapy dostępności punktów czerpania wody

Podczas 36 godzin ćwiczeń odegrano 20 scenariuszy różnego typu. Wszystkie cechował wysoki poziom trudności. Wśród ćwiczonych zdarzeń znalazły się m.in.: zderzenie pociągu osobowego przewożącego kibiców piłkarskich z pociągiem przewożącym substancje chemiczne, pożary lasów, powódź, zawalenie się budynków, skażenia chemiczne spowodowane eksplozjami. Wielokrotnie sztab musiał stawić czoła kilku zagrożeniom równocześnie.

Dla zespołu wsparcia satelitarnego z CBK PAN była to unikalna okazja do poznania rzeczywistych potrzeb strażaków zajmujących się zarządzaniem kryzysowym w praktyce. Dowódcy działający w sztabie antykryzysowym w czasie ćwiczeń bardzo szybko przyzwyczaili się do nowych narzędzi i wykorzystywali informacje generowane dzięki pracy analitycznej naszych naukowców.

W czasie konferencji Security Research Conference odbywającej się w dniach 19-21 września 2011 w Warszawie, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz  oficjalnie podziękował za współpracę  z Centrum Badań Kosmicznych PAN w czasie ćwiczeń Carpathex. Podkreślił, że współpraca praktyków z naukowcami jest podstawą skutecznych działań antykryzysowych.

Więcej informacji o CARPATHEX 2011 na stronie: http://www.eucarpathex2011.pl/

Więcej zdjęć z ćwiczeń - link

źródło: Zespół Obserwacji Ziemi CBK PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę