Testy stacji naziemnej projektu BRITE-PL, filmowy zapis lotu balonu Bobas 6

Share

Klatka z zapisu lotu balonu Bobas 6 (Credits: CBK PAN)W dniu 19 listopada zespół BRITE-PL budujący pierwsze polskie satelity naukowe, w ramach testu stacji naziemnej wysłał balon stratosferyczny o imieniu BOBAS 6. Start balonu odbył się o godzinie 12 z terenu Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Balon wzniósł się na wysokość 30 km, gdzie eksplodował.

Gondola balonu bezpiecznie wylądowała na polu w okolicach Łukowa, ok. 100 km na południowy wschód od Warszawy.

Celem misji było nauczenie zespołu BRITE-PL pracy w stresie i pod presją czasu. Obserwując popełniane przez zespół błędy, zespół stworzy odpowiednie procedury, które pozwolą zniwelować wszelkie problemy podczas startu właściwego satelity, do którego dojdzie już za kilka miesięcy. Wtedy na pewno nie będzie czasu na to, żeby stacja naziemna nie dekodowała telemetrii czy miała problemy z dostępem do sieci komputerowej. Przeprowadzono trening, aby za parę miesięcy nie popełnić żadnego błędu.

W misji bardzo pomocny okazał się zespół balonu ScopeDome Hevelius2 oraz Radioamatorzy. Obu zespołom należą się wielkie podziękowania.

Na stronie projektu BRITE-PL można zobaczyć film z lotu balonem.


Zapis lotu balonu Bobas6 (Credits - dr inż. Marcin Stolarski, CBK PAN)

zródło: Brite-pl.pl, CBK PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę