Wkład polskich naukowców w ważne kosmiczne odkrycie

Share

  Zdjęcie jądra komety 103P/Hartley wykonane przez sondę Deep Impact w ramach misji EPOXI (Credits:NASA/JPL-Caltech/UMD)Naukowcy korzystający z kosmicznego obserwatorium Herschela znaleźli kometę, która zawiera wodę o prawie takiej samej zawartości deuteru, jak woda w oceanach na Ziemi - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna ESA. W badaniach wzięło udział dwoje polskich naukowców: dr Dariusz Lis, pracujący w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym CALTECH oraz dr Sławomira Szutowicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Pochodzenie wody na Ziemi jest ciągle przedmiotem badań naukowców. Nasza planeta powstawała w tak gorących temperaturach, że wszelka potencjalna woda musiała wyparować. Tymczasem obecnie 2/3 powierzchni naszej planety zajmują morza i oceany.

Jako jedno z możliwych źródeł wody od dawna wskazywane są komety. Jednak dotychczasowe obserwacje nie potwierdzały tej hipotezy, gdyż pomiary wody w kometach wskazywały, że zawiera ona około dwa razy więcej deuteru niż jest go w oceanach. Wobec tego jako źródło wody wskazywane były raczej meteoryty lub planetoidy.izotopów", tłumaczy dr Migueal de Val-Borro z MPS, który brał udział w badaniach.

Nietypową w stosunku do innych zbadanych do tej pory komet, a jednocześnie pasującą do opisanej sytuacji okazała się kometa 103P/Hartley 2. "Kometa Hartleya ma stosunek deuteru do wodoru prawie identyczny z tym w ziemskich oceanach" - powiedział Paul Hartogh z MPS.

Herschel Space Observatory (HSO) jest wspólnym projektem państw członkowskich ESA oraz USA, Kanady i Polski. Satelita wystartował 14 maja 2009 r. Jest to unikalny teleskop wraz z zestawem aparatury naukowej do analizy sub-milimetrowego promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z odległych galaktyk, ośrodka międzygwiazdowego, zaawansowanych ewolucyjnie gwiazd, a także planet i komet układu słonecznego.

Artystyczna wizja teleskopu Herschel

Polskie uczestnictwo w projekcie koordynuje Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika. Prace techniczne związane z budową fragmentów aparatury naukowej prowadzone były w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Jednym z najbardziej skomplikowanych systemów w projekcie HSO jest instrument HIFI (Heterodyne Instrument for Farlnfrared, spektrometr heterodynowy dla zakresu dalekiej podczerwieni), detektory którego pracują w temperaturze pojedynczych części kelwina.

W CBK PAN zbudowane zostało „serce" Lokalnego Oscylatora - blok HLCU (Hifi Local Oscillator Control Unit), czyli kompletny system zasilania, sterowania i kontroli urządzenia.

Elementy bloku HLCU teleskopu Herschel

źródło: PAP, CBK

 


W badaniach wzięło udział dwoje polskich naukowców: dr Dariusz Lis, pracujący w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym CALTECH oraz dr Sławomira Szutowicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę