Polska coraz bliżej wystrzelenia pierwszych satelitów

Share

Logo CBK PAN (Credits: CBK PAN)W każdym innowacyjnym projekcie zdarzają się wzloty i upadki, ale w przypadku projektu pierwszych polskich satelitów naukowych o swojsko brzmiących imionach Lem i Heweliusz, jak dotąd można mówić o pełnym sukcesie.

Realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem, a prace idą pełną parą. Obecnie poszczególne elementy składowe satelity znajdują się fazie intensywnych i wymagających testów. Kolejno odbywają się testy termiczne i szokowo-termiczne. Pozytywne przejście tych testów przez poszczególne komponenty da tzw. zielone światło dla przejścia w kolejną fazę projektu.

Jeszcze w ciągu tego miesiąca powstanie tzw. wersja "flatsat” satelity, czyli mówiąc po naszemu – ostateczna wersja w formie rozłożonej, funkcjonalnie identyczna z tzw. wersją lotną. Na tym jednak zmagania naszego Lema się nie kończą: będzie musiał przejść testy próżniowo-termiczne i  wibracyjne potocznie zwane "wytrząsaniem” oraz testy odporności elektromagnetycznej, tzw. testy EMC. Wszystko to zostanie wykonane w specjalnie do tego przystosowanych najnowocześniejszych technologicznie laboratoriach, które Centrum Badań Kosmicznych PAN  przygotowało na potrzeby projektu.

Jeśli w dalszym ciągu wszystko będzie przebiegać zgodnie z wytyczonym planem, już w maju tego roku odbędzie się pierwsza integracja Lema, a w październiku ostatni przegląd techniczny, czyli satelita powinien być przygotowany do ewentualnego wystrzelenia w listopadzie 2011. W II połowie 2012 roku, tuż po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej Euro, Lem oficjalnie znajdzie się w przestrzeni kosmicznej, inicjując dla Polski nowy rozdział w dziedzinie badań i technologii kosmicznych. Wszystko wskazuje na to, że Lem swoją wędrówkę rozpocznie z kosmodromu Jasnyj znajdującego się w Rosji w pobliżu granicy z Kazachstanem.

W 2013 roku dołączy do niego drugi satelita - Heweliusz. Zadaniem satelitów będzie wykonanie precyzyjnych pomiarów astro-sejsmologicznych najjaśniejszych gwiazd na niebie. Projekt jest przykładem osiągania niezwykłych rezultatów badawczych niskim jak na projekt kosmiczny kosztem, co jest szczególnie istotne ze względów społecznych i ekonomicznych.

Oprócz prac nad satelitami naukowymi Lem oraz Heweliusz, Centrum Badań Kosmicznych PAN wspiera również projekt pierwszego polskiego studenckiego satelity PW-SAT, który zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na pokładzie europejskiej rakiety Vega jeszcze w tym roku. Budują go Studenckie Koło Astronautyczne PW oraz Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej PW przy wsparciu inżynierów oraz infrastruktury CBK PAN.

Zapraszamy na:
oficjalną stronę projektu: www.brite-pl.pl oraz na oficjalne konto w serwisie Facebook.

Nadesłała: Renata Kamińska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę