Rakietowy sondaż atmosfery

Start rakiety Meteor 1 (Credits: bankzdjec.pl)W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Instytucie Lotnictwa intensywnie rozwijano techniki rakietowe. Zostały wtedy opracowane balistyczne i przeciwpancerne.  Niewiele osób wie, że w tym czasie mogła być zbudowana w Polsce rakieta kosmiczna oparta na podstawie opracowanych pocisków rakietowych. Polska mogła stać się trzecim krajem, który za pomocą własnej rakiety mógł wysłać w kosmos sztucznego satelitę ziemi. Nie było jednak takiej woli politycznej, program
rakietowy w większości został zamknięty, a uzyskane doświadczenia zostały wykorzysta- ne jedynie w programie budowy rakiet meteorologicznych.

W latach 1965-1973 rozpoczęto w naszym kraju systematyczny sondaż atmosfery przy użyciu rakiet własnej konstrukcji serii „Meteor”.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę