Studeckie Koło Astronautyczne

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła aktywność Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego. Niedawna rekrutacja nowych członków przyniosła dobre efekty. Działania Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego koncentrują się obecnie wokół następujących prac:

Czytaj więcej...

Projekt SCOPE 2.0 kampanii Rexus/Bexus

SCOPE 2.0 (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) jest systemem sterowania i stabilizacji kamery, zbudowanym przez studentów, Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.  Zamontowany na pokładzie balonu stratosferycznego lub Bezzałogowego Statku Latającego ma za zadanie śledzić wybrane punkty na powierzchni Ziemi przy jednoczesnym eliminowaniu wpływu wahań na otrzymywane nagranie. „Urządzenie musi być tak zaprojektowane i skonstruowane, aby przetrwać bardzo ciężkie warunki lotu - nawet 8 godzin na wysokości 30 kilometrów nad Ziemią, przy temperaturze dochodzącej nawet do -70 stopni Celsjusza i ciśnieniu zbliżonemu do niskiej próżni”- wyjaśnia Łukasz Boruc, odpowiedzialny w SCOPE za analizy termiczne.

Czytaj więcej...

Projekt ESEO

W 1999 roku ESA (the European Space Agency) skontaktowało się z kilkoma specjalistami z zapytaniem czy jest możliwe zbudowanie studenckiego satelity przez internet. Kilka miesięcy później, w 2000 roku, ESA Education Department stworzył nową organizację o nazwie SSETI. Jej podstawowym zadaniem było funkcjonowanie jako miniaturowa agencja kosmiczna, która zainteresowałaby młodych ludzi tematyką eksploracji kosmosu oraz stworzenie szansy na zdobycie przez nich doświadczenia poprzez prace z zawodowcami z różnych dziedzin technologii kosmicznej. Jako jeden ze sposobów realizacji tych celów, zostało rozpoczętych kilka projektów. Były to: The European Student Moon Rover, The European Studen Moon Orbiter (ESMO) i wreszcie European Studen Earth Orbiter (ESEO).

Czytaj więcej...

PW-SAT - pierwszy polski studencki satelita kosmiczny

Satelita będzie miał formę kostki o wymiarach 100x100x113 mm (nieco większej od kostki Rubika). Mimo iż obiekt będzie tak niewielki, wewnątrz zmieści się skomplikowana aparatura badawcza, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia doświadczenia na orbicie okołoziemskiej. Studenci Politechniki mają zamiar wykazać wpływ promieniowania słonecznego i szczątkowego oporu atmosfery na zmianę trajektorii lotu satelity. Te badania pozwolą na opracowanie nowych sposobów sprowadzania z orbity satelitów, które po zużyciu stanowią tzw. „kosmiczne śmieci? i krążąc przez kilka lat zagrażają innym satelitom lub stacji kosmicznej. Pomiary będą wykonywane po nadmuchaniu specjalnego balonu w trakcie poruszania się po orbicie.

Czytaj więcej...

ESMO - European Student Moon Orbiter

ESMO czyli European Student Moon Orbiter jest trzecią misją Europejskiej Agencji Kosmicznej w programie edukacyjnym Education Satellite Programe. Jego powstanie jest możliwe dzięki doświadczeniu zyskanemu w misjach SSETI Express i ESEO.
ESMO będzie wystrzelony jako drugorzędny payload w 2013 roku. Później użyje swoich silników w celu pozostawienia za sobą Ziemi i wejścia na orbitę na orbitę GTO (Geostationary Transfer Orbit) wokół Księżyca.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę